Czy stany lękowe mogą być wynikiem zbyt niskiego testosteronu?

Witam. Lekarz endokrynolog zlecił mi badanie testosteronu całkowitego wynik to 200 ng/dl przy normie 241-827 ng/dl wiec jest poniżej normy. Czy takie objawy jak lęk ogólny, lęk przed wyjściem do ludzi, senność, niechęć do wszystkiego, różne objawy cielesne np ból mięśni,kości,drażliwość mogą być wynikiem zbyt niskiego testosteronu ?

Dzień Dobry Panu,

Według mojej opinii, zaniżony poziom testosteronu, może w sposób pośredni przyczynić się do opisanych przez Pana symptomów.

Z mojej strony zachęcałabym Pana do kontaktu z Poradnią Zdrowia Psychicznego.

Życzę Panu tylko Szczęśliwego Nowego Roku!
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

niski poziom testosteronu może wpływać na nastrój, obniżenie energii życiowej, niechęć do działania. W związku z tym zalecane jest leczenie endokrynologiczne - wyrównanie poziomu hormonu i ewentualnie równolegle leczenie zaburzeń lękowych metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Pozdrawiam serdecznie