Czy mój poziom testosteronu jest zbyt niski?

Witam. Robiłem badanie na poziom testosteronu i wynik to 3,89 ng/ml (zakres referencyjny 2,49-8,39) wiek 31 lat, nie pale i nie pije alkoholu. Strasznie opadłem z chęci na cokolwiek tzw. życie też. Badanie robiłem zaraz po przebudzeniu więc wyniki powinien być wyższy rano a wieczorem niższy. Czy poziom testosteronu mam za niski ? Czy łapie się w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że rozpoczął Pan pewną diagnostykę, aby sprawdzić stan zdrowia oraz niepokojące objawy.

Nie wspomniano, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także inne dolegliwości, które mogłyby świadczyć o jakimś schorzeniu.

Przyczyn takiego zmęczenia może być wiele, ale należałoby również uwzględnić podłoże psychosomatyczne i emocjonalne.

Warto w pierwszej kolejności wykonać pewne badania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Można dodatkowo oznaczyć hormony tarczycy, kortyzol, prolaktynę oraz poziom magnezu, potasu i witaminy D3 w surowicy krwi.

Wynik testosteronu w Pana przypadku mieści się w ustalonej granicy normy referencyjnej, więc wskazane objawy nie powinny mieć związek z wartością tego hormonu.

W razie braku poprawy samopoczucia, zalecamy konsultację z lekarzem internistą oraz endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.