Trwa ładowanie...

Zależność między piciem kawy a rakiem prostaty

Avatar placeholder
31.08.2015 14:12
Zależność między piciem kawy a rakiem prostaty
Zależność między piciem kawy a rakiem prostaty

Według najnowszych badań regularne picie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na agresywnego raka prostaty.

spis treści

1. Badanie zależności między kawą a rakiem prostaty

Zespoły naukowców ze Szwecji i Singapuru przeprowadziły analizę danych dotyczących 48 tys. mężczyzn. Dane te zbierano przez 20 lat. W tym czasie uczestnicy badania co 4 lata dostarczali informacji na temat ilości wypijanej przez siebie kawy. Spośród tych mężczyzn u 5 tys. rozpoznano raka prostaty. W 642 przypadkach był on na tyle zaawansowany, że doprowadził do przerzutów lub rychłej śmierci chorego.

2. Wyniki badania

Okazuje się, że mężczyźni, którzy pili najwięcej kawy (minimum sześć filiżanek dziennie) o 20% rzadziej zapadali na raka gruczołu krokowego w stosunku do mężczyzn, którzy kawy nie pili wcale. Co więcej, w przypadku agresywnego raka prostaty różnica ta wynosiła aż 60% dla mężczyzn pijących najwięcej kawy i 30% dla mężczyzn, którzy regularnie pili od jednej do trzech jej filiżanek dziennie. Wyniki badania były niezależne od zawartości kofeiny w kawie, co wskazuje na inny składnik będący czynnikiem zapobiegającym temu nowotworowi.

3. Właściwości kawy

Kawa zawiera kwasy fenolowe, które należą do przeciwutleniaczy. To właśnie te substancje mogą odpowiadać za przeciwnowotworowe działanie kawy, gdyż ich działanie polega na łagodzeniu stanów zapalnych i wpływaniu na metabolizm glukozy. Oprócz tego kawa obniża poziom aktywnego biologicznie testosteronu we krwi, a badania wskazują, że hormon ten odgrywa ważną rolę w rozwoju raka prostaty. Do tej pory udowodniono korzystne działanie kawy w przypadku rozwoju takich chorób jak cukrzyca typu 2, choroba Parkinsona, marskość i rak wątroby oraz kamica żółciowa. Po najnowszych badaniach do listy tej dołączy rak prostaty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ryzyko zachorowania na raka prostaty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze