Jak pozbyć się znacznej nadwagi?

Witam! Mam 16 lat. Mój wzrost to 176 cm. Ważę 97 kilogramów. Ten problem utrzymuje się już długo, bo ponad 4 lata. Wiele razy się odchudzałam, niestety bezskutecznie. Wiele przećwiczonych godzin i licznie kalorii na nic się nie zdało. Staram się nie pić słodzonych napojów. Staram się unikać produktów mącznych i nie jem słodyczy. Bardzo chcę schudnąć. Proszę pomóżcie!

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witaj!

Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele. Twoja masa ciała wskazuje na otyłość, dlatego powinnaś nieco zmienić swój styl życia. Jednak na początku powinnaś zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i stylu życia, przekonać się do nich i przede wszystkim nie bać się zmian i nowości, jakie będziesz musiała wprowadzić. Jesteś osobą w wieku dojrzewania – Twoje ciało stale się rozwija, rośniesz i nie może Ci zabraknąć żadnych składników odżywczych, dlatego wszelkie diety cud nie mogą być przez Ciebie stosowane. Są to diety, które wyniszczają organizm, zaburzają gospodarkę hormonalną, są monotonne i trudno na nich wytrwać, a dodatkowo powodują tzw. efekt jojo.
Posiłki przez Ciebie spożywane są zapewne przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%. Moim zdaniem warto zwrócić się do dietetyka w poradni żywieniowej, najlepiej wybrać się tam z opiekunem i razem przeanalizować Twój codzienny jadłospis. Z mojej strony nie mogę stwierdzić jakie błędy popełniasz, oprócz tego, że spożywasz produkty typu fast-food oraz słodycze, które są najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości. Pamiętaj też, że ograniczanie ilości posiłków nie jest korzystne – najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie, co około 3 godziny, ale powinny być one lekkie. Polecam zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu sama częściowo wychwycisz swoje błędy i będziesz mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny (niekoniecznie O% czy light, ważne aby był naturalny bez dodatku owoców czy innych produktów) z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty