Czy taka dieta może spowodować problemy zdrowotne?

Czy dieta 650 kcal jest zdrowa? Stosuje dietę w której przez 6 dni jem 650 kcal, a 1 dnia się nie ograniczam. Czy taka dieta może spowodować problemy zdrowotne lub efekt jojo?
KOBIETA, 21 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet to ok. 2200 kalorii. Oczywiście ta wartość jest umowna. Wszystko zależy bowiem też od innych czynników m.in. prowadzonego stylu życia – w tym aktywności fizycznej.

W pytaniu wspomina Pani o tym, że w ciągu dnia spożywa tylko 650 kcal. Jest to bardzo mała i niebezpieczna ilość, która niestety może odbić się niekorzystnie na Pani samopoczuciu i ogólnym zdrowiu. Przy takiej kaloryczności diety mogą wystąpić znaczne niedobory składników odżywczych, a konsekwencji różne poważne problemy zdrowotne. Przez brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów może pogorszyć się także stan włosów, skóry i paznokci. Poza tym, nawet jeśli wyda się Pani, że waga zacznie początkowo spadać, to po powrocie do normalnego jedzenia może wystąpić efekt odwrotny do zamierzonego i zacznie Pani znów intensywnie przybierać na wadze.

Jeżeli zależy Pani na utracie kilogramów racjonalnym sposobem, najrozsądniej będzie skonsultować się z doświadczonym dietetykiem. Specjalista pomoże Pani opracować odpowiedni plan żywienia w oparciu o Pani styl życia, wiek, stan zdrowia i preferencje żywieniowe. Dzięki temu uda się Pani nieco zrzucić na wadze, ale w bezpieczny sposób bez szkody dla swojego wyglądu i zdrowia. Zamiast stosowania restrykcyjnych diet, warto także pomyśleć o regularnej aktywności fizycznej, która w połączeniu z racjonalnym żywieniem również może pomóc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki.

Więcej na temat zdrowego odchudzania można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://zywienie.abczdrowie.pl/zdrowe-odchudzanie

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-600-kalorii-a-brak-spadku-wagi https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dieta-redukcyjna-ma-sens https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-diety-700-kcal

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.