Czy fitoestrogeny zmniejszają objawy menopauzy?

Podobno preparaty z fitoestrogenami pomagają w objawach menopauzy, szczególnie w uderzeniach gorąca - czy są na to dowody?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zdolność fitoestrogenów do łagodzenia tych nieprzyjemnych symptomów nie jest jasno potwierdzona. Wyniki niektórych badań wskazują, że dieta bogata w estrogeny roślinne jest w stanie zminimalizować ten objaw nawet w 40-55 proc., z kolei inne doniesienia nie potwierdzają tych obserwacji. Przyczyn rozbieżności najprawdopodobniej należy dopatrywać się w odmiennym sposobie żywienia kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem czasu stosowania diety sojowej oraz dawek fitoestrogenów.