Trwa ładowanie...

Dysplazja szyjki macicy - przyczyny, wykrywanie, leczenie

Avatar placeholder
14.06.2023 12:25
Do rozwoju dysplazji szyjki macicy zakażenie musi mieć stan przewlekły.
Do rozwoju dysplazji szyjki macicy zakażenie musi mieć stan przewlekły. (Shutterstock)

Dysplazja szyjki macicy oznacza, że w budowie jej tkanek zachodzą nieprawidłowe zmiany. Mogą one doprowadzić do utworzenia się nowotworu złośliwego. To jednak zależy od tego jak daleko nieprawidłowości są posunięte. Ważna więc jest jak najszybsza diagnoza, a następnie podjęte kroki w kwestii leczenia. Dysplazja szyjki macicy określana jest jeszcze jako wewnątrz lub śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy.

spis treści

1. Dysplazja szyjki macicy - przyczyny

Dysplazja szyjki macicy w największej liczbie przypadków powstaje na skutek zakażenia onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Do rozwoju dysplazji szyjki macicy zakażenie musi mieć stan przewlekły. Bywają także przypadki neoplazji, do której doszło po zakażeniu szyjki macicy przez nieonkogenne typy wirusa.

Dysplazja szyjki macicy jest stanem przedrakowym i żeby się rozwinęła w nowotwór, to wszystko zależy od zmian jakie zaszły w szyjce macicy. Mogą one być małego stopnia i określa się je jako CIN1. Następnie występują zmiany dużego stopnia, czyli HG-CIN. Kolejną fazę stanowi śródnabłonkowa neoplazja średniego stopnia - CIN2, śródnabłonkowa neoplazja dużego stopnia CIN3. Ostatnia faza, to rak gruczołowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Dysplazja szyjki macicy oznacza, że w budowie jej tkanek zachodzą nieprawidłowe zmiany
Dysplazja szyjki macicy oznacza, że w budowie jej tkanek zachodzą nieprawidłowe zmiany

2. Dysplazja szyjki macicy - wykrywanie

Dysplazja szyjki macicy jest wykrywana po zastosowaniu cytologii. Gdy lekarz stwierdzi nieprawidłowości, wtedy zaleca się przeprowadzenie dokładniejszych badań. Wykrycie wczesnych postaci raka następuje przy badaniu zwanym kolposkopią. Polega ono na obserwowaniu powierzchni szyjki macicy za pomocą wziernika. To badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy, co przyczynia się do 100% wyleczalności po zastosowaniu dpowiedniej metody. Tylko w taki sposób można wykryć zmiany w szyjce macicy, gdyż dysplazja szyjki macicy nie ma żadnych charakterystycznych objawów.

#dziejesienazywo: Rak szyjki macicy - tu liczy się czas
#dziejesienazywo: Rak szyjki macicy - tu liczy się czas

Rak szyjki macicy w początkowym stadium choroby nie jest zagrożeniem śmiertelnym dla kobiety. Można

zobacz galerię

Czasami po cytologii, a później kolposkopii zaleca się pacjentce z dysplazją szyjki macicy przejście do kolejnego etapu diagnostycznego. Jest to badanie hitopatologiczne polegające na pobraniu fragmentu tkanek szyjki macicy. Ma ono na celu stwierdzenie ostateczne, czy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi, czy też że można je całkowicie wykluczyć. Specjalista wykonuje także test HPV wykrywający zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Na tej podstawie określa się jego obecność i stopień rozwoju raka.

U kobiet po 25 roku życia z dysplacją szyjki macicy w przypadku wykrycia zmiany małego stopnia, rezygnuje się z badań cytologicznych. Wykonuje się za to wziernikowanie kolposkopem, a następnie jeśli takie jest zalecenie lekarza, badania histopatologiczne oraz test na wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego.

To musisz wiedzieć

3. Dysplazja szyjki macicy - leczenie

Jeśli dysplazja szyjki macicy jest niewielkiego stopnia, wtedy bywa tak że zmiany te mogą się cofnąć. Należy je obserwować, czyli regularnie odwiedzać ginekologa, który określi sposób postępowania. Jeśli nastąpi rozwój dysplazji szyjki macicy, w takim wypadku zachodzi potrzeba wykonania wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Zabieg ten stosuje się przy  średnim i dużym stopniu zmian. Po tym trzeba regularnie poddawać się badaniom cytologicznym i kolposkopii przynajmniej raz na pół roku. Specjalista wykona także test na  obecność wirusa brodawczaka ludzkiego. Gdy nie ma żadnych zmian, wtedy co roku konieczne jest dokonywanie badań przesiewowych i obserwacja, czy zmiany związane z dysplazją szyjki macicy się nie rozwijają.

Jeśli wyniki badań wskażą nieprawidłowości, to może zajść potrzeba wykonania biopsji i wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Dysplazja szyjki macicy, która prowadzi do raka gruczołowatego, może wymagać wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy, jej amputacji lub usunięcia razem z węzłami chłonnymi. Ta ostatnia operacja wiąże się z tym, że kobieta nie będzie mogła mieć już dzieci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze