Trwa ładowanie...

Właśnie obudziły się w Polsce. Wielki owad może budzić odrazę, wyjaśniamy, czy stanowi zagrożenie

 Paula Jakubasik
13.05.2024 20:35
Chrabąszcze majowe już nie śpią. Przyczepiają się do włosów i ubrań
Chrabąszcze majowe już nie śpią. Przyczepiają się do włosów i ubrań (Getty Images)

Chrabąszcze majowe stają się aktywne już w kwietniu, zwłaszcza po wystąpieniu wysokich temperatur. W sezonie wiosennym dorosłe osobniki często pojawiają się w ogrodach lub na balkonach, a niektórzy z nas mogli doświadczyć przyczepienia się przynajmniej jednego z nich do ubrania. Chociaż chrabąszcze majowe nie są groźne dla człowieka, to ich larwy mogą stanowić zagrożenie dla roślin.

spis treści

1. Jak wyglądają pędraki?

Pędraki to stadium rozwojowe chrabąszczy majowych, stanowiące problem dla wielu rolników. Ich cykl życiowy trwa nawet przez kilka lat. Po wykluciu się z jaj młode larwy początkowo przebywają w ziemi, żywiąc się resztkami roślin. W kolejnych latach ich apetyt wzrasta, a stają się szczególnie szkodliwe kiedy atakują korzenie roślin w trzecim roku życia. Przemiana w chrabąszcze następuje dopiero po czwartym lub piątym roku życia.

Pędraki mają białe ciała zgięte w literę "C", z ciemniejszym końcem odwłoka. Dorosłe są mniej szkodliwe dla środowiska i można je rozpoznać po charakterystycznym dźwięku trzepotania skrzydeł, przypominającym buczenie.

2. Pędraki mogą powodować szkody

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Pędraki chrabąszczy powodują uszkodzenia korzeni roślin, podczas gdy dorosłe osobniki żerują na liściach i pąkach drzew. Metody zwalczania obejmują otrząsanie owadów z drzew oraz stosowanie środków kontaktowych. Według Lasów Państwowych pędraki są definiowane jako szkodniki, którymi zainteresowane są dziki i ptaki krukowate.

Problem pędraków dotyczy obszarów rolnych, leśnych i ogrodowych. Białe, owalne larwy na początku żerują na drobnych korzeniach, ale w kolejnych latach mogą całkowicie zniszczyć korzenie wielu sadzonek lub drzew. Również w dorosłej postaci ograniczają rozwój drzew za sprawą żerowania na liściach.

Pędraki, ukryte głęboko w ziemi, często pozostają niezauważone. Jednak ogrodnicy zwracają uwagę na oderwane kępy trawy, które mogą wskazywać na ich obecność, podobnie jak brązowienie trawników.

W tym roku niektóre nadleśnictwa podejmują działania mające na celu zwalczanie tych owadów. Na przykład w województwie opolskim przeprowadzono opryski, aby zapobiec inwazji chrabąszcza. Podobne działania przeprowadzili leśnicy z województwa wielkopolskiego podczas majówki.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze