Trwa ładowanie...

Zakaz wstępu do lasu w tych obszarach. Trwa inwazja chrząszcza majowego

Avatar placeholder
30.04.2024 19:19
Zakazali wstępu do tego lasu. Powodem opryski przeciwko owadowi
Zakazali wstępu do tego lasu. Powodem opryski przeciwko owadowi (Facebook Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe)

W lasach w okolicach Dębskiej Kuźni wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu. Przyczyną są przeprowadzane opryski chemiczne w związku z pojawieniem się chrabąszcza majowego. Ze spacerami należy się powstrzymać do 10 maja.

spis treści

1. Chemiczne opryski lasów

Nadleśnictwo Opole wydało stosowny komunikat, w którym poinformowano o zakazie wstępu do okolicznych lasów. Przyczyną jest inwazja chrabąszczy majowych, które stanowią poważne zagrożenie dla przyrody.

"Niestety ze względu na masowe pojawienie się chrabąszcza majowego w kwietniu, jesteśmy zmuszeni przeprowadzić oprysk w leśnictwie Dębska kuźnia. W związku z powyższym wprowadzony został zakaz wstępu do lasu w terminie 27.04-10.05. Zabiegi będą wykonywane na zaznaczonym obszarze. Za utrudnienia przepraszamy" - czytamy w komunikacie.

Zobacz film: "Lekarstwo na katar sienny. Mały chrząszcz może być kluczem"

Do tej pory na części terenów przeprowadzono zabiegi mające na celu ograniczenie populacji szkodników. Zabezpieczono lasy w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach, wkrótce akcja przeniesie się do nadleśnictwa Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Turawa i Opole.

Do oprysków zostanie wykorzystany samolot Dromader, który rozpyli owadobójczy preparat Mospilan 20 SP. Leśnicy zmuszeni są sięgnąć po ciężką artylerię, gdyż dotychczasowe próby ograniczenia populacji nie powiodły się.

2. Inwazja chrząszcza majowego

Specjaliści zaznaczają, że rozpylany środek nie zagraża ludziom, zwierzętom ani roślinom. Chrabąszcze majowe już tak, ponieważ żerują na drzewach i zjadają korzenie młodych sadzonek, co negatywnie wpływa na ich rozwój.

Celem jest zmniejszenie ilości szkodników do "akceptowalnego, zgodnego ze zrównoważoną gospodarką leśną" poziomu. Chrabąszcze majowe rozpoczęły prawdziwy atak, a mniej inwazyjne metody zawiodły.

Nadleśnictwo Opole opublikowało także mapę, na której zaznaczono obszary, na których przeprowadzone zostaną opryski. A jak rozpoznać niszczycielskie chrabąszcze? Głównie po brunatno-brązowej barwie.

Latający owad wydaje też charakterystyczne dźwięki. Na odwłoku można zauważyć biało-czarne wzory, w oczy rzucają się też specyficzne czułki. Chrząszcz majowy nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale to koszmar każdego ogrodnika i sieje spustoszenie w lasach.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze