Trwa ładowanie...

Alergia na psa - objawy, leczenie, środki zaradcze

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
13.05.2024 15:25
Alergia na psa
Alergia na psa (iStock)

Alergia na psa to problem wielu pacjentów. Ten problem zdrowotny może objawiać się nieżytem nosa i kichaniem, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu czy pokrzywką alergiczną. Kontakt z czworonogiem u osoby uczulonej może niekiedy doprowadzić nawet do napadu astmy. Jakie środki zaradcze i metody leczenia są dostępne dla osób z alergią na psa?

spis treści

1. Co to jest alergia na psa i jakie są jej przyczyny?

Alergia na psa to nadmierna, nieodpowiednia reakcja układu odpornościowego na substancję, którą organizm osoby uczulonej postrzega jako intruza. Substancjami mogącymi wyzwalać reakcje alergicznej u osób predysponowanych są w tym przypadku: sierść, mocz lub wydzielina gruczołów łojowych zwierzęcia, psia ślina, psi mocz. Alergia na psa to nie tylko uczulenie na sierść czworonoga, ale również na jego odchody czy naskórek.

2. Jakie są najczęstsze objawy alergii na psy i jak można je rozpoznać?

Objawy alergii na psa mogą przypominać objawy najczęstszej choroby alergicznej układu oddechowego – alergii na pyłki. Czym jest to spowodowane? Większość zwierzęcych alergenów takich jak sierść czy martwe komórki psiego naskórka przedostaje się do powietrza, które wdychamy. Antygeny zewnątrzpochodne zdolne do wywoływania reakcji uczuleniowych mogą dostać się zatem do dróg oddechowych, nosa, spojówek oczu alergika.

Zobacz film: "Wpływ zwierząt w domu na rozwój dziecka"

Kontakt ze śliną czy sierścią psa u osoby uczulonej doprowadzić do pojawienia się alergicznego zapalenia spojówek, czy kataru. Taka alergia może manifestować się swędzeniem skóry, pokrzywką alergiczną, napadami kichania, katarem i uczuciem zatkanego nosa. Dodatkowo może pojawić się kaszel połączony z dusznościami w klatce piersiowej](https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej) i świszczącym oddechem.

Na pojawienie się uczulenia na psa mają wpływ różne czynniki. Szczególnie narażeni są pacjenci wykazujący dziedziczną predyspozycję do reakcji alergicznych.

3. Leczenie alergii na psa

Leczenie alergii na psa może polegać na stosowaniu leków przeciwalergicznych, które przeciwdziałają nadmiarowi uwolnionej przez organizm histaminy. Pacjenci uczuleni na psa mogą również przyjmować wziewne środki farmakologiczne o działaniu miejscowym.

Leczenie alergii na psa za pomocą odczulania, czyli immunoterapii, właściwie nie jest wskazane. Wynika to z faktu, że u pacjentów uczulonych na sierść, naskórek czy mocz psa wykazuje ona mniejszą skuteczność niż immunoterapia alergenowa na pyłki traw, czy krzewów.

4. Jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować objawy alergii na psa w domu?

Niektóre osoby ze zdiagnozowaną alergią na psa, nie wyobrażają sobie życia bez swojego ukochanego, czworonożnego pupila. Okazuje się, że przestrzeganie pewnych ważnych zasad umożliwia ograniczenie objawów chorobowych. Osoby uczulone powinny przede wszystkim skupić się na regularnym eliminowaniu alergenów z otoczenia.

Pomieszczenia, w których przebywa pies, należy regularnie wietrzyć. Odkurzanie, pranie dywanów, mycie podłóg czy czyszczenie kanapy i legowiska to czynności, które trzeba powtarzać jak najczęściej. Warto również rozważyć zastąpienie dywanów z długim włosiem panelami podłogowymi wykonanymi z wysokiej jakości PCV lub gresem drewnopodobnym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Alergia pokarmowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze