Trwa ładowanie...

Cukrzyca rozwija się w ukryciu. Pierwsze objawy mogą być 20 lat wcześniej

Avatar placeholder
29.09.2021 19:10
Cukrzyca może dawać objawy nawet 20 lat przed diagnozą
Cukrzyca może dawać objawy nawet 20 lat przed diagnozą (123rf.com)

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych przewlekłych chorób. W Polsce dotyczy ok. 3,5 mln osób, z czego milion nie jest świadomy choroby. Nowe badania wskazują, że zagrożenie można wykryć z nawet 20-letnim wyprzedzeniem.

spis treści

1. Japońskie badania

Naukowcy z japońskiego Aizawa Hospital w Matsumoto przez 11 lat badali ponad 27 tys. osób.

Porównywano ich stan zdrowia, wagę, dietę, styl życia.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

Na przestrzeni ponad dekady analiz, u wielu osób zdiagnozowano cukrzycę, u innych stan przedcukrzycowy.

Sprawdzano poziom cukru we krwi na czczo. Osoby, u których był wyższy niż 100 mg/dl, w ciągu 10 lat zapadały na cukrzycę. Pacjenci z poziom cukru 110 mg/dl, zaczynali chorować już w ciągu roku.

Zauważono więc, że z wieloletnim wyprzedzeniem da się wskazać nieprawidłowości w poziomie cukru przed i po posiłkach. Cukrzyca może dawać znać o sobie nawet 20 lat wcześniej.

Zobacz też: Picie słodzonych napojów powoduje stan przedcukrzycowy

2. Wyniki badań

Poziom cukru wyższy niż 100 mg/dl można uznać za stan przedcukrzycowy, a poziom ponad 126 mg/dl to już objaw cukrzycy.

Im wyższy był poziom cukru na czczo, tym szybciej dany pacjent zapadał na cukrzycę.

Z grona 27 tys. badanych, ponad 15,5 tys. na początku analiz miało prawidłowy poziom cukru we krwi. Jednak w ciągu 11 lat eksperymentu zadiagnozowano cukrzycę u ponad 4,5 tys. pierwotnie zdawałoby się zdrowych osób.

Zobacz też: Cukrzyca u dzieci

3. Wnioski

Na podstawie analiz zebranych wyników zauważono, że wystąpienie w przyszłości stanu przedcukrzycowego, czy samej cukrzycy, można oszacować na podstawie poziomu cukru we krwi już 20 lat wcześniej.

Dr Hiroyuki Sagesaka, autor badania, stwierdził, że "podwyższone markery metaboliczne dla cukrzycy są wykrywalne ponad 20 lat przed rozpoznaniem".

Pozwala to znacznie wcześniej podjąć zmianę trybu życia i diety, dzięki czemu można zapobiec zachorowaniu w przyszłości. Cukrzycę typu 2 powodują przede wszystkim otyłość i brak ruchu, istotne są również dziedziczone skłonności. Aby uniknąć powikłań, które mogą prowadzić do śmierci i kalectwa, należy monitorować poziom glukozy i dostarczać organizmowi insulinę, jeśli ten hormon nie jest produkowany przez organizm w wystarczającej ilości lub jeśli ciało nie reaguje na insulinę prawidłowo.

Zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne to najprostsze remedium, aby zapobiec rozwojowi choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Stosowanie insuliny

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze