Trwa ładowanie...

Atakuje Polaków, wyniszcza płuca. Ryzyko nowotworów dramatycznie wzrasta

Avatar placeholder
21.04.2024 21:10
Zakażenie gruźlicą zwiększa ryzyko nowotworów
Zakażenie gruźlicą zwiększa ryzyko nowotworów (Getty Images)

Gruźlica rocznie pozbawia życia ponad milion osób. Choroba ta, niesłusznie uznana za zapomnianą, a siejąca dziś spustoszenie również w Polsce, okazuje się również czynnikiem ryzyka dla rozwoju niektórych nowotworów. Najnowsze doniesienia naukowe nie są w tej kwestii optymistyczne.

spis treści

1. Gruźlica a ryzyko nowotworów

Naukowcy udowodnili, że u pacjentów z gruźlicą czynniki takie jak palenie tytoniu, duże spożycie alkoholu, przewlekła choroba wątroby i przewlekła obturacyjna choroba płuc są niezależnymi czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów. Czy jednak sama gruźlica również ma na ich rozwój wpływ?

Owszem, u osób, które chorują lub chorowały na gruźlicę, występuje zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju raka płuc i jelita grubego, nowotworów krwi oraz nowotworów ginekologicznych. Ryzyko to wzrasta aż o 80 proc. dla wszystkich nowotworów łącznie, z największym wzrostem ryzyka obserwowanym w przypadku raka płuc (3,6-krotnie wyższe) oraz tych dotyczących krwi i kwestii ginekologicznych.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Naukowcy odkryli także, że gruźlica może prowadzić do uszkodzenia tkanek i DNA, zakłócać naprawę genów i wpływać na zmianę czynników wzrostu nowotworu.

2. Metodologia badawcza

Badanie opierało się na analizie danych południowokoreańskiej krajowej służby ubezpieczeń zdrowotnych i informacji zdrowotnych z lat 2010–2017, obejmujących 72 542 pacjentów z gruźlicą i równie liczne grupy kontrolne. Pacjenci z gruźlicą byli identyfikowani na podstawie kodów chorobowych oraz historii leczenia.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID 2024) w Barcelonie.

3. Kto najczęściej choruje na gruźlicę?

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które stale przebywają w dużych skupiskach ludzkich oraz te, u których doszło do długotrwałego upośledzenia odporności. Osoby starsze, niedożywione, zakażone wirusem HIV, stosujące immunosupresję i terapię kortykosteroidami, chore na cukrzycę lub pylicę, uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, w kryzysie bezdomności.

Niektórzy eksperci są zdania, że do tej listy należy dopisać osoby, które przeszły SARS-CoV-2 oraz te, które są permanentnie przeciążone pracą i przemęczone.

4. Konieczność badań przesiewowych

Eksperci podkreślają, że przytoczone wyniki badań powinny skłonić nas do wprowadzenia badań przesiewowych w kierunku nowotworów u pacjentów z gruźlicą, aby zapewnić jej wczesne wykrycie i leczenie. Proponowana strategia może być kluczowa w zmniejszeniu ryzyka rozwoju nowotworów wśród tej grupy pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze