Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw raka krtani. Jeśli utrzymuje się 2 tygodnie, reaguj

 Katarzyna Prus
24.04.2024 12:04
Nigdy nie lekceważ. "Pierwszy i najważniejszy objaw raka krtani"
Nigdy nie lekceważ. "Pierwszy i najważniejszy objaw raka krtani" (Getty Images)

Choć lekarzom coraz częściej udaje się wykryć raka krtani na wczesnym etapie, wciąż wielu chorych wymaga radykalnego leczenia. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium lub pacjent zgłasza się z nawrotem, wycięcie krtani staje się koniecznością.

spis treści

1. Wielu pacjentów wymaga wycięcia krtani

Każdego roku na świecie diagnozuje się ok. 130 tysięcy nowych przypadków raka krtani, w Polsce to ok. 6 tysięcy.

Do czynników ryzyka tego nowotworu należy przede wszysktkim palenie papierosów, ale też m.in. nadużywanie alkoholu, infekcje HPV. Wskazuje się także na nieodpowiednią dietę, refluksowe zapalenie krtani, infekcje wirusowe gardła lub strun głosowych, przypadki nowotworów głowy i szyi w rodzinie.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

Nowotwór jest aż dziesięciokrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn niż u kobiet. Lekarze wiążą to z faktem, że mężczyźni dużo częściej palą papierosy.

Mimo postępów we wczesnym rozpoznawaniu tego raka, wielu pacjentów nadal trafia do lekarza w zaawansowanym stanie, kiedy konieczne jest radykalne leczenie.

Objawy raka krtani są często bagatelizowane
Objawy raka krtani są często bagatelizowane (Getty Images)

- Udaje się nam częściej rozpoznać nowotwory krtani na wczesnym etapie rozwoju, częściej też stosujemy leczenie oszczędzające narząd. Natomiast nadal trafiają do nas pacjenci z bardzo zaawansowanym pierwotnym guzem, który kwalifikuje się tylko do całkowitego wycięcia krtani – przyznaje dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski, ordynator Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Dodaje, że nadal są też pacjenci, u których leczenie kończy się niepowodzeniem i wracają z nawrotem choroby. W takich przypadkach również konieczne jest wycięcie krtani.

2. Nie lekceważ objawów

Wczesne rozpoznanie raka krtani jest kluczowe, ale problem w tym, że objawy są zazwyczaj bagatelizowane i przypisywane innym dolegliwościom.

Do symptomów należą:

  • chroniczna chrypka (utrzymuje się powyżej czternastu dni),
  • kaszel,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • zmiana głosu,
  • ból gardła (może promieniować na ucho),
  • duszność,
  • problemy z połykaniem,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi,
  • chudnięcie,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • bladość skóry,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

- Pierwszy i najważniejszy objaw raka krtani to chrypka. Każda chrypka wymaga weryfikacji. Jeżeli nie mija, nie jest związana z jakąś przemijającą infekcją, to wymaga pilnej wizyty u laryngologa lub lekarza rodzinnego, który potrafi zbadać krtań. To jest pierwszy objaw, który pojawia się dość szybko, nawet w mało zaawansowanym stadium choroby - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Wskazał, że dotyczy to przede wszystkim palaczy.

- W bardziej zaawansowanej postaci tego nowotworu pojawiają się powiększone węzły chłonne na szyi - dodał lekarz.

Warto więc reagować jak najszybciej, bo leczenie tego nowotworu nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli pacjent wymagał wycięcia krtani. Całkowita laryngektomia jest operacją wykonywaną w zaawansowanych stadiach choroby. Bez niej rak może rozprzestrzenić się na inne części ciała, a pacjent może utracić możliwość jedzenia, mówienia, a nawet oddychania.

Okres rekonwalescencji po zabiegu laryngektomii jest jednak bardzo długi.

- Pacjent budzi się w nowej rzeczywistości, nie potrafi się z nami skomunikować. W przypadku niepowikłanego gojenia pacjent przebywa w naszej klinice około dwóch tygodni - zaznacza dr Mikaszewski.

- Przez około pierwszych dziesięć dni odżywiany jest przez specjalną sondę. Po dziesięciu dniach, jeżeli rana w gardle się wygoiła, usuwamy zgłębnik żołądkowy i pacjent może zacząć normalnie jeść. To jest też moment, kiedy możemy uruchamiać protezę głosową, ponieważ nie ma już ciała obcego w przełyku - wyjaśnia lekarz.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze