Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Inez Mayer

Źródło wszystkich chorób w twojej psychice?

Avatar placeholder
05.10.2015 14:53
Źródło wszystkich chorób w twojej psychice?
Źródło wszystkich chorób w twojej psychice? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ciało może być dla nas wskazówką odnośnie stanów psychicznych. Zdaniem kalifornijskiej terapeutki, Louise I. Hay, wszystkie dolegliwości i schorzenia mają swój początek w umyśle. Jeżeli tylko uda nam się pobyć negatywnych uczuć, emocji i pesymistycznych myśli, możemy odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.

spis treści

1. Choroby a stan psychiczny

Wszystkie myśli, przekonania i emocje, które towarzyszą nam na co dzień lub jakich doświadczyliśmy w przeszłości, wpływają na fizjologię naszego ciała i mają swoje odzwierciedlenie w tym, jak się czujemy. Według Louise I. Hay aż 90% wszystkich chorób może mieć swoje źródło właśnie w psychice. Często jednak trudno nam z nimi walczyć, ponieważ nie jesteśmy świadomi swoich stanów psychicznych, dlatego ważne jest wsłuchanie się w swoje ciało, aby lepiej zrozumieć wysyłane przez nie sygnały ostrzegawcze.

Przykładowo, długotrwałe uczucie silnego gniewu wpływa negatywnie na układ krwionośny, zaburza prawidłowe ciśnienie krwi i w konsekwencji powoduje problemy z nadciśnieniem. Z kolei pozytywne uczucia i emocje mogą mieć działanie uzdrawiające organizm. Jeżeli poznasz przyczyny swoich dolegliwości tkwiące w umyśle, łatwiej ci będzie odzyskać zdrowie.

2. Bądź swoim lekarzem

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Zdaniem Louise I. Hay wszelkie stany chorobowe podpowiadają nam, że niektóre sfery naszego życia wymagają zmiany. Kumulacja negatywnej energii odbija się bowiem niekorzystnie na naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Według autorki każdy organ naszego ciała jest silnie związany z konkretnymi obszarami psychiki. Przykładowo parzyste organy, jak płuca, jądra czy jajniki, odnoszą się do sfery relacji i partnerstwa. Schorzenia w obrębie tych organów świadczą zatem o problemach z komunikacją lub seksualnością.

Louise I. Hay twierdzi, że uporczywe bóle głowy są spowodowane niskim poczuciem własnej wartości. Z kolei silny ból gardła jest wynikiem skumulowanej złości i zagubienia psychicznego. Osoby, które cierpią na choroby stref intymnych, mogą mieć z kolei problemy z akceptacją własnej seksualności. Kłopoty z sercem i nadciśnieniem to natomiast wynik nagromadzenie się różnych problemów emocjonalnych, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Kluczem do odzyskania harmonii ciała i umysłu jest więc uświadomienie sobie swoich wewnętrznych lęków i pozytywne myślenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze