Trwa ładowanie...

Lekarze POZ mają nowe uprawnienia. Nie trzeba iść do specjalisty

Zmiany w POZ. Nowy zakres badań
Zmiany w POZ. Nowy zakres badań (Getty Images)

Od nowego roku lekarze POZ mogą zlecać więcej badań diagnostycznych. Mogą teraz kierować pacjentów na dodatkowe badania, które do tej pory mogli zlecać tylko specjaliści. Zmiany weszły w życie od 1 stycznia. To ma ułatwić i przyspieszyć rozpoznanie choroby m.in. w przypadku podejrzenia alergii.

spis treści

1. Nowe badania dostępne w POZ

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Kluczowa zmiana dotyczy rozpoznania alergii. Lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na badania diagnostyczne, co ma przyspieszyć rozpoznanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. To ma poprawić sytuację pacjentów i skrócić kolejki do alergologów.

Jakie dokładnie badania może zlecić lekarz POZ?

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Od stycznia lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania nie tylko na panel 10 alergenów, ale jak czytamy w dokumencie "panel alergenów wziewnych i pokarmowych do diagnozowania alergii, stosowanych zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta i wskazaniami wiedzy medycznej". To znaczne poszerzenie diagnostyki.

Zmiany w POZ. To ma ułatwić szybsze wykrycie alergii
Zmiany w POZ. To ma ułatwić szybsze wykrycie alergii (Getty Images)

2. Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

W rozporządzeniu znalazły się również zapisy dotyczące świadczeń udzielanych przez lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalnym oddziale ratunkowym. Zniesiono m.in. obowiązek realizacji świadczenia w zakresie podstawowym wyłącznie przez podmiot leczniczy, w którego strukturze znajduje się izba przyjęć.

"Procedowana zmiana ma celu racjonalizację wymagań dotyczących zatrudnienia personelu medycznego w izbach przyjęć przy jednoczesnym udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jak również zachowaniu dostępności do tych świadczeń oraz utrzymaniu ich jakości na dotychczasowym poziomie, a także wynika ze składanych na spotkaniach roboczych wniosków świadczeniodawców o usunięcie tego rozwiązania prawnego. Przedmiotowa zmiana jest oczekiwana z uwagi na istotne problemy kadrowe" - tak tłumaczyło zmiany ministerstwo zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze