Trwa ładowanie...

"Złoty pierścień" to sygnał alarmowy. Świadczy o niewydolności żył

Avatar placeholder
20.04.2024 15:18
"Złoty pierścień" to sygnał ostrzegawczy. Od razu idź do flebologa
"Złoty pierścień" to sygnał ostrzegawczy. Od razu idź do flebologa (Getty Images)

Niestety liczba osób borykających się z problemami układu krążenia wciąż nie maleje, jak alarmują lekarze. Coraz więcej osób jest diagnozowanych z żylakami i pajączkami, ale istnieje też mniej znany objaw - corona phlebectatica. Lekarz Łukasz Paluch wyjaśnia, dlaczego nie powinno się go lekceważyć.

spis treści

1. Czym jest corona phlebectatica?

Objaw chorób naczyniowych, znany jako corona phlebectatica, lub "złoty pierścień" bądź "korona żylna", charakteryzuje się widocznym zaczerwienieniem skóry w okolicy kostek, często mającym formę okręgu lub półkola.

Objaw ten manifestuje się głównie w okolicy kostek, ponieważ to właśnie staw skokowy i jego otoczenie są najbardziej narażone na działanie wysokiego ciśnienia.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jest to objaw, który najczęściej towarzyszy przewlekłej niewydolności żylnej, ale może również występować przy innych chorobach naczyniowych.

Przewlekłe obciążenie naczyń żylnych może prowadzić do problemów, takich jak:

Prof. Łukasz Paluch, flebolog, wyjaśnia, że corona phlebectatica może sygnalizować pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta i powinna skłonić do konsultacji z lekarzem.

Jednym z narzędzi diagnostycznych jest badanie USG metodą Dopplera, często stosowane przez flebologów, ponieważ pozwala precyzyjnie ocenić zastawki żylne i przepływ krwi w ścianach żylnych, a także ewentualne zmiany.

Prof. Paluch na swoim Instagramie opisał przypadek kobiety, która zgłosiła się do niego dość późno, ale dzięki nowoczesnym metodom wewnątrznaczyniowym, udało się jej pomóc.

Już sam zabieg usunięcia głównego pnia naczyniowego przyniósł oczekiwane efekty, redukując opuchliznę i ilość rozszerzonych naczyń w okolicy kostki, zabieg poprawił także samopoczucie pacjentki.

Po upływie trzech miesięcy flebolog podjął decyzję o przeprowadzeniu u swojej pacjentki precyzyjnego zabiegu na naczyniach w pobliżu kostki przyśrodkowej. Dzięki starannie zaplanowanej terapii, zmiany prawie całkowicie zanikły, a obrzęk znacząco się zmniejszył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze