Trwa ładowanie...

Xitrocin – działanie, wskazania, stosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
31.10.2023 14:49
Xitrocin jest antybiotykiem, którego substancją czynną jest roksytromycyna.
Xitrocin jest antybiotykiem, którego substancją czynną jest roksytromycyna. (Adobe Stock)

Xitrocin jest antybiotykiem, którego substancją czynną jest roksytromycyna. Wykorzystuje się go w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha i zatok, także zakażeń skóry i tkanek miękkich oraz nierzeżączkowego zakażenia narządów płciowych. Jak go dawkować? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się w czasie terapii?

spis treści

1. Co to jest Xitrocin?

Xitrocin to lek antybakteryjny dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest roksytromycyna, półsyntetyczny antybiotyk z grupy makrolidów. Cechuje go szerokie spectrum bakterii, czyli wykazują aktywność wobec licznych gatunków bakterii zarówno Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne. Międzynarodowa nazwa leku to Roxithromycinum.

Lek Xitrocin występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 100 mg i 150 mg. Obecna w nim jest nie tylko substancja czynna, ale i substancje pomocnicze. To laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna 101, krokskarmeloza sodowa, powidon 90, poloksamer 188, talk, sodu stearylofumaran, makrogol 8000, hypromeloza E-5, hypromeloza E-15, hydroksypropyloceluloza i tytanu dwutlenek. Opakowanie zawiera 10 tabletek powlekanych.

Zobacz film: "Stosowanie antybiotyków u dzieci"

Xitrocin nie jest obecnie dostępny w aptekach. Można kupić inne preparaty zawierające roksytromycynę, traktowane jako zamienniki, takie jak tabletki powlekane Rolicyn oraz Rulid (tabletki powlekane i tabletki do sporządzenia zawiesiny doustnej).

2. Działanie i wskazania do stosowania Xitrocin

Substancja czynna leku Xitrocin, roksytromycyna, to antybiotyk makrolidowy i pochodna erytromycyny. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania rozwoju komórki.

Po podaniu doustnym roksytromycyna dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzin. Xitrocin jest lekiem antybakteryjnym, który wykazuje działanie bakteriostatyczne lub bakteriobójcze - w zależności od stężenia oraz rodzaju patogenu czy fazy wzrostu bakterii.

Preparat jest przeznaczony do leczenia zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na roksytromycynę. Wskazanie stanowi:

  • zapalenie migdałków (angina) wywołane przez paciorkowce z grupy A beta-hemolizujące-jako alternatywa dla antybiotyków beta-laktamowych,
  • ostre zapalenie zatok obocznych nosa, gdy nie można zastosować antybiotyku beta-laktamowego,
  • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc,
  • zakażenia skóry i tkanki podskórnej o lekkim przebiegu wywołane przez Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes
  • nierzeżączkowe zakażenia narządów płciowych wywołane przez Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum

3. Stosowanie i dawkowanie leku Xitrocin

Xitrocin jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować pół godziny przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością wody. Jeśli chodzi o dawkowanie, jest ono ustalane przez lekarza, który bierze pod uwagę zarówno wskazanie, jak i wagę oraz wiek pacjenta.

I tak u dzieci powyżej 15. roku życia i dorosłych typowo stosowana dawka leku Xitrocin, wynosi 150 mg dwa razy na dobę. U pacjentów młodszych, którzy nie mają 15 lat, zaleca się podawanie od 5 do 8 mg na kg masy ciała na dobę w dwóch dawkach podzielonych, nie dłużej niż 10 dni.

W przypadku dzieci o masie ciała od 24 do 40 kg zwykle stosuje się tabletkę 100 mg co 12 godzin. Dzieciom o masie ciała od 12 do 23 kg podaje się lek o mniejszej zawartości substancji czynnej.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Tabletek powlekanych Xitrocin nie mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

  • uczulenie na roksytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • stosowanie takich leków, jak alkaloidy sporyszu, cyzapryd, astemizol, pimozyd, terfenadyna

Lek Xitrocin można stosować u dzieci o masie ciała powyżej 12 kg. Lek w okresie ciąży oraz u kobiet karmiących piersią może być stosowany jedynie w razie zdecydowanej konieczności (lek w niewielkim stopniu przenika do mleka matki).

Ze stosowaniem leku Xitrocin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty czy luźne stolce. Są one zwykle łagodne i często ustępują w tracie leczenia lub po jego zakończeniu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze