Trwa ładowanie...

Wywołuje ją stres lub silne emocje. Objawy nerwicy żołądka mogą przypominać zatrucie pokarmowe

Avatar placeholder
07.05.2022 10:37
Nerwica żołądka jest skutkiem nadmiernego stresu
Nerwica żołądka jest skutkiem nadmiernego stresu (Getty Images)

Ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia są to niektóre objawy nerwicy żołądka. - Jeśli nie radzimy sobie z sytuacjami stresowymi czy wydarzeniami traumatyzującymi, możemy odczuwać objawy somatyczne w postaci nerwicy żołądka - mówi psycholog Zuzanna Butryn. Jak leczyć nerwicę żołądka?

spis treści

1. Nerwica żołądka jest skutkiem nadmiernego stresu

Nerwica żołądka jest to choroba psychosomatyczna, która dotyka osoby żyjące w ciągłym biegu i napięciu oraz nieradzące sobie z emocjami i trudnymi przeżyciami. Ośrodki nerwowe, które zlokalizowane są w przewodzie pokarmowym, odbierają bodźce przez nerwy czuciowe, przekazując je do żołądka i jelit za pomocą neuronów.

Ta "przykra" dolegliwość uaktywnia się zarówno w sytuacjach stresowych, jak i silnego podekscytowania. Może dać o sobie znać przed ważnymi, stresującymi momentami w życiu, np. rozmową o pracę, egzaminem maturalnym czy wystąpieniem publicznym.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

- Im większa jest nasza wrażliwość na trudne sytuacje, tym większe jest prawdopodobieństwo, że pojawią się w nas emocje, których nie będziemy mogli w stanie wyregulować - mówi psycholog Zuzanna Butryn w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

Ból brzucha jest jednym z objawów nerwicy żołądka
Ból brzucha jest jednym z objawów nerwicy żołądka (Getty Images)

Mowa jest tu o trudnościach w samoregulacji emocji. Ekspertka wyjaśnia, że to, co dzieje się z nami, możemy obserwować z poziomu czterech obszarów:

  1. poznawczego,
  2. behawioralnego,
  3. emocjonalnego,
  4. psychosomatycznego.

Każda sytuacja stresująca może wywołać lęk i objawy towarzyszące takie jak ból brzucha, uczucie ścisku w żołądku, wymioty, nudności, zgaga czy dławienie w gardle. Mogą pojawić się również biegunka, nadmiar gazów, wzdęcia i zaparcia.

- Jeśli nie radzimy sobie z sytuacjami stresowymi czy wydarzeniami traumatyzującymi, możemy odczuwać objawy somatyczne w postaci nerwicy żołądka. Możemy wtedy reagować, na przykład rozstrojeniem żołądka na skutek nawracających, trudnych przeżyć, tzw. flashbacków - zaznacza Zuzanna Butryn.

2. Kto jest narażony na nerwicę żołądka?

To, czy jesteśmy mniej lub bardziej narażeni na nerwicę żołądka, zależy od naszej odporności psychicznej. - W procesie dzieciństwa i dorastania uwewnętrzniliśmy różne mechanizmy radzenia sobie z sytuacjami stresującymi. Niektóre osoby są bardziej zamknięte i nie potrafią regulować emocji, między innymi z powodów osobowościowych. I wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że te emocje ulokują się gdzieś w ich ciele w postaci objawów somatycznych - wyjaśnia Zuzanna Butryn.

Psycholog Weronika Loch z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego tłumaczy, że nerwica żołądka może dotykać osoby, które przeżywają duży stres, mają trudności w opiekowaniu się sobą i swoimi emocjami.

- Myślę, że dzisiaj bardzo duża część z nas, żyjących w pośpiechu, poświęcających się pracy i różnym zobowiązaniom, zapomina o tym, jak ważne jest utrzymywanie bliskiego kontaktu ze sobą, czyli ze swoimi myślami, emocjami. Jeżeli oddalamy się od siebie, wtedy nie kierujemy się tym, co rzeczywiście jest dla nas dobre i tym, czego naprawdę potrzebujemy. Są takie sytuacje, w których stwarzamy podatny grunt na pojawienie się różnych dolegliwości ze strony ciała, które wyraźnie krzyczy "zaopiekuj się mną, zwróć na mnie uwagę, skup się na mnie, zatrzymaj się na chwilę i kieruj się w życiu tym, czego potrzebujesz naprawdę i czego chcesz, a nie tym, czego się od ciebie wymaga i tym, co jest podyktowane jakąś presją zewnętrzną". Właściwie każdego z nas to może spotkać - tłumaczy psycholog.

3. Jak radzić sobie z nerwicą żołądka?

Do leczenia nerwicy żołądka warto podejść holistycznie, czyli powinniśmy zadbać nie tylko o nasze emocje i myśli, ale także o ciało m.in. zbilansowaną dietę, techniki relaksacyjne (tj. medytacje, joga), aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologa czy psychoterapeuty. Czasami w radzeniu sobie z tą dolegliwością okazuje się pomocna farmakoterapia, czyli stosowanie leków przeciwlękowych. Działają one na zasadzie blokowania przewodzenia impulsów nerwowych, dzięki czemu zmniejszą uczucie lęku, niepokój, napięcie emocjonalne i objawy somatyczne. Innym sposobem okiełznania stresu są również leki uspokajające.

- Metod ogólnego obniżania poziomu stresu w naszym ciele jest bardzo dużo. Wiele z nich wykorzystujemy w codziennym życiu. Jeśli to jednak nie wystarcza, to warto wzbogacić je o nowe propozycje takie jak rożne metody relaksacyjne, medytacja, joga, ćwiczenia uważności i trenowanie wdzięczności, aby nawiązać bliższy kontakt z naszym ciałem i pozwolić mu odpocząć. Ważne jest, żeby zadbać o to, co jest na samym dole piramidy Maslowa, czyli odżywianie, higiena snu, odpoczynek, aktywność fizyczna, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i poczucie bezpieczeństwa. To są te podstawowe rzeczy, których bardzo potrzebujemy, aby siebie uzdrowić, także zacznijmy od początku - wyjaśnia psycholog Weronika Loch.

- Jeżeli czujemy, że te dolegliwości w znaczny sposób wpływają na komfort naszego życia, jest to najlepszy moment, żeby zwrócić się z prośbą o pomoc specjalisty – dodaje.

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu nerwicy żołądka, szczególnie u tych osób, które zmagają się z biegunką i wymiotami. Należy włączyć do jadłospisu produkty, które dostarczą odpowiednią ilość składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta powinna być lekkostrawna, nie obfitująca w potrawy, które powodują nadmierne wydzielanie soków trawiennych (np. produkty ostre, tłuste i długo zalegające w żołądku) oraz wzdęcia (np. warzywa kapustne, strączkowe).

W przypadku, gdy objawy nerwicy żołądka powodują wahania nastroju i dezorganizują codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze