Trwa ładowanie...

Wytrysk wsteczny – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
16.12.2021 12:15
Wytrysk wsteczny – przyczyny, objawy i Wytrysk wsteczny u mężczyzn to wytrysk nieprawidłowy, podczas którego ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych, a cofa się pęcherza moczowego.
Wytrysk wsteczny – przyczyny, objawy i Wytrysk wsteczny u mężczyzn to wytrysk nieprawidłowy, podczas którego ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych, a cofa się pęcherza moczowego. (123rf)

Wytrysk wsteczny u mężczyzn to wytrysk nieprawidłowy, podczas którego ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych, a cofa się pęcherza moczowego. Przyczyną jest nieprawidłowe działanie zwieracza pęcherza, który nie ulega skurczowi podczas szczytowania. Jedyny widocznym objawem jest zmniejszenie ilości spermy bądź brak wydostającego się nasienia. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest wytrysk wsteczny?

Wytrysk wsteczny to patologia, która oznacza, że sperma, która podczas wytrysku wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych u mężczyzny, cofa się do pęcherza moczowego. Wytrysk wsteczny może być częściowy lub całkowity. Choć nie jest szkodliwy dla zdrowia, wpływa na męską płodność, ponieważ często uniemożliwia dostarczenie nasienia do dróg rodnych kobiety. Schorzenie jest stosunkowo rzadkie.

Nasienie produkowane przez jądra przemieszcza się nasieniowodami w kierunku gruczołu krokowego, gdzie jest mieszane z wydzieliną pęcherzyków nasiennych. Podczas orgazmu nasienie wydostaje się z cewki moczowej pod dużym ciśnieniem. W tym czasie mięśnie wewnętrzne, zwane zwieraczami, zamykają ujście pęcherza. To zapobiega cofaniu się nasienia.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

Podczas wytrysku wstecznego ujście pęcherza nie zamyka się prawidłowo, dlatego część lub całe nasienie nie wydostaje się na zewnątrz, a trafia do pęcherza, gdzie miesza się z moczem i wydostaje się z im podczas oddawania moczu.

2. Przyczyny wytrysku wstecznego

Wytrysk wsteczny spowodowany jest uszkodzeniem funkcji lub budowy zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, zlokalizowanego w szyi pęcherza moczowego lub jego unerwienia (nerwów odpowiedzialnych za mięsień pęcherza). Najczęściej dotyczy to mężczyzn po operacyjnym leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (TURP, adenomektomia, operacje laserem). Podczas tego typu zabiegów dochodzi do uszkodzenia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, co jest bezpośrednią przyczyną wytrysku wstecznego.

Może to być także powikłanie operacji pęcherza, a także urazów lub zabiegów w obrębie rdzenia kręgowego. Ma to związek z tym, że uszkodzenie autonomicznego układu nerwowego powoduje zaburzenia unerwienia zwieraczy, a w rezultacie prowadzi do wytrysku wstecznego.

Inne przyczyny zaburzenia to:

3. Objawy wytrysku wstecznego

Wytrysk wsteczny nie wpływa na zdolność osiągnięcia erekcji, odbycia stosunku czy osiągniecie orgazmu. Typowym objawem patologii jest mętny mocz po szczytowaniu, panowie z częściowym wytryskiem wstecznym mogą zauważyć zmniejszenie objętości nasienia po ejakulacji. To dlatego mężczyźni często dowiadują się tego typu nieprawidłowości dopiero w trakcie diagnostyki niepłodności. Nieco inaczej wygląda całkowity wtrysk wsteczny nazywany suchym orgazmem lub suchym wytryskiem (brak wytrysku to anejakulacja), kiedy ejakulat się nie pojawia.

4. Diagnostyka i leczenie

Diagnostyką wytrysku wstecznego zajmuje się urolog, specjalizujący się w męskich zaburzeniach płodności i chorobach męskich dróg moczowo-płciowych. W celu postawienia rozpoznania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Kolejnym ważnym elementem diagnostyki jest badanie fizykalne. Diagnozę potwierdza badanie spermy oraz obecność spermy w moczu po wytrysku.

Leczenie wytrysku wstecznego uzależnione jest od przyczyny, która go wywołała. Jeżeli powodem jest przyjmowanie leków, po zakończeniu terapii dolegliwość powinna ustąpić. Gdy patologia nie jest chwilowa, a trwała, działania są różne.

Można zastosować leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu substancji, które pobudzają mięśnie do skurczu i wytrysk nasienia. Najczęściej stosowane preparaty to:

U pacjentów z wytryskiem wstecznym spowodowanym uszkodzeniem unerwienia powodzenie i skuteczność leczenia farmakologicznego uzależnione jest od stopnia uszkodzenia.

Gdy farmakoterapia okaże się nieskuteczna (a niestety rzadko przynosi spodziewany rezultat) zastosowanie znajduje elektrostymulacja lub elektrowibracja, a w niektórych przypadkach także konieczność przeprowadzenia leczenia chirurgicznego. W przypadku pacjentów po operacjach gruczołu krokowego leczenie wytrysku wstecznego nie jest możliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze