Trwa ładowanie...

Wybierasz się na majówkę w góry? Leśnik radzi zachować ostrożność

 Katarzyna Prus
30.04.2024 21:36
Uwaga na niedźwiedzie w górach. Leśnik z Lasów Państwowych ostrzega
Uwaga na niedźwiedzie w górach. Leśnik z Lasów Państwowych ostrzega (East News / Wikipedia)

Lasy Państwowe ostrzegają turystów, którzy majówkę postanowili spędzić w Bieszczadach. Chodzi o to, by uważać na niedźwiedzie, które mogą nawet spacerować ulicami i coraz częściej podchodzą pod domy, szukając pożywienia.

spis treści

1. Uważaj na dzikie zwierzęta

Wybierając się w Bieszczady warto mieć na uwadze nie tylko pogodę. Majówkowy relaks mogą pokrzyżować także dzikie zwierzęta. Chodzi o niedźwiedzie, przed którymi ostrzegają turystów Lasy Państwowe.

W Bieszczadach żyje ok. 150 niedźwiedzi. Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, ostrzega, że zwierzęta coraz częściej podchodzą pod domy, szukając pożywienia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

- Następuje proces tzw. synantropizacji, czyli zaczyna u tych drapieżników brakować naturalnego strachu przed człowiekiem. Jeszcze 20-30 lat temu zobaczyć misia w Bieszczadach, to był wyjątek. Dzisiaj łatwiej spotkać niedźwiedzia czy wilka niż jelenia – wyjaśnia rzecznik w rozmowie z PAP.

Chodząc po lesie w górach trzeba uważać na dzikie zwierzęta
Chodząc po lesie w górach trzeba uważać na dzikie zwierzęta (Getty Images)

W lokalnych mediach pojawiły się filmiki, na których można zobaczyć niedźwiedzie chodzące po dwóch bieszczadzkich wioskach – Tarnawie Dolnej i Bykowcach. Po zimowym letargu zwierzęta są głodne i rozdrażnione.

2. Nie spaceruj w ciszy

Władze gminy Zagórz zanotowały w tym roku już ponad 70 incydentów z udziałem dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi.

Dlatego nie należy nie zostawiać jedzenia na zewnątrz, a wszystkie odpadki trzymać w zamkniętych pojemnikach lub w miejscach, które nie są łatwo dostępne dla dzikich zwierząt.

Leśnicy podkreślają, że turyści, którzy planują majówkę w Bieszczadach, powinni zachować ostrożność.

- Najczęściej do ataków na ludzi dochodzi właśnie wiosną. Dodatkowo niedźwiedzice wychodzą z gawr ze swoimi maleństwami – zwrócił uwagę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Należy mieć świadomość, że niedźwiedź nie atakuje człowieka, ale gdy go zaskoczymy, broni swojego terytorium.

- Dlatego, będąc głęboko w lesie, na terenach, gdzie żyją niedźwiedzie, nie zachowujmy się absolutnie cicho. Na przykład idąc szlakiem, rozmawiajmy czy pogwizdujmy sobie – mówi ekspert.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze