Trwa ładowanie...

Witamina, która chroni przed "wdowim garbem". Dotyka już młode kobiety

Avatar placeholder
23.04.2024 07:01
Wdowi garb pojawia się też u młodych. Jak go rozpoznać i leczyć?
Wdowi garb pojawia się też u młodych. Jak go rozpoznać i leczyć? (Getty Images)

Kifoza, czyli nadmierne zaokrąglenie górnej części pleców (skierowane do przodu) ma swoją potoczną, niezbyt przyjemną, nazwę. To "wdowi garb". Skąd się bierze, dlaczego częściej pojawia się u kobiet i jak sobie z nią poradzić?

spis treści

1. Czym jest kifoza?

Kifoza to nadmierne skrzywienie do przodu kręgów w górnej części pleców, które powoduje pozycję pochyloną i "gulę" (garb) na plecach. W ciężkich przypadkach krzywizna jest tak wyraźna, że twarz chorego jest skierowana w stronę ziemi.

Kifoza może rozwinąć się u każdego, ale wyjątkowo często występuje u kobiet w okresie postmenopauzalnym – stąd właśnie określenie "wdowi garb".

2. Dlaczego kifoza częściej dotyka kobiety?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Na czym polega płaskostopie?"

Estrogen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia kości, regulując ich resorpcję - proces, podczas którego tkanka kostna ulega rozkładowi, a minerały są uwalniane do krwiobiegu.

Przed menopauzą estrogen pomaga więc zachować równowagę między ilością kości, która jest rozkładana, a ilością nowo tworzonej tkanki kostnej. Wraz z nadejściem menopauzy, produkcja estrogenu maleje, a utrata masy kostnej znacząco przyspiesza.

Organizm może zacząć niszczyć starą tkankę kostną szybciej, niż jest w stanie ją regenerować, co prowadzi do osłabienia i zwiększonej łamliwości kości. Ten przyspieszony proces utraty masy kostnej szczególnie naraża kobiety na różnorodne problemy kostne, w tym kifozę.

Niestety wdowi garb dotyka coraz młodsze kobiety, a głównymi przyczynami są: siedzący tryb pracy, zaniedbania ruchowe i złe pozycje ciała dla kręgosłupa np. zgarbienie.

3. Dlaczego warto zapobiegać kifozie?

Kifoza powoduje ból pleców, ograniczenie funkcji fizycznych (od braku elastyczności, przez utrudnienia we wstawaniu lub patrzeniu w górę, aż po problemy związane z prowadzeniem pojazdów), problemy trawienne (refluks żołądkowy i trudności w połykaniu), duszności oraz problemy z własnym obrazem ciała.

By zapobiec temu schorzeniu, warto ćwiczyć dobrą postawę, utrzymywać zdrową wagę, prowadzić aktywny tryb życia oraz suplementować wapń i witaminę D. Warto również pamiętać o tym, że nawet jeśli kifoza już się pojawiła, nie oznacza to, że musimy z nią żyć do końca!

Możliwości leczenia kifozy mogą obejmować zmiany w stylu życia, leki przeciwbólowe i suplementy, założenie ortezy kręgosłupa, fizjoterapię oraz ćwiczenia, a nawet operację zespolenia kręgosłupa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze