Trwa ładowanie...

W PRL-u stała w każdym domu. Zapomniana roślina ma cenne właściwości

Avatar placeholder
31.01.2024 19:29
Postaw w sypialni. Zwiększa wilgotność powietrza, oczyszcza
Postaw w sypialni. Zwiększa wilgotność powietrza, oczyszcza (Getty Images)

Jeszcze nie tak dawno temu paprotkę w domu miał praktycznie każdy. Obecnie roślina została nieco zapomniana, ale Lasy Państwowe podzieliły się kilkoma ciekawostkami, które zachęcą do postawienia kilku doniczek na parapecie.

spis treści

1. Paprotka zwyczajna

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na naszej planecie. Możemy na nie natrafić w różnych rejonach świata i nawet zimą z łatwością możemy je wypatrzyć w leśnym runie, gdyż liście zawsze pozostają zielone.

"Jest to przykład epifita, czyli rośliny, która potrafi rosnąć na innej roślinie, a do tego jest to gatunek kosmopolityczny, który w górach występuje aż po piętro subalpejskie" - podają lasy państwowe.

Zobacz film: "Dlaczego warto mieć w domu paprotkę? Wyjaśniamy"

Choć istnieje wiele gatunków paproci, tym najbardziej znanym jest paprotka zwyczajna. W domach najczęściej pełni funkcję estetyczną, a w PRL-u rzadko trafiały się wnętrza bez tych delikatnych pierzastych liści.

Paprotka zwyczajna może pełnić nie tylko funkcję ozdobną. Postawienie rośliny w domu znacząco poprawi nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jakie korzyści niesie ze sobą niepozorna paprotka?

"Kłącze paprotki zawiera dużo cukrów np. osladynę, która jest 600 razy słodsza od sacharozy. Dlatego właśnie dawniej roślina ta nazywana była słodyczką, bądź cygańską lukrecją" - można przeczytać na profilu Lasów Państwowych.

2. Właściwości paprotki

Przede wszystkim roślina pomaga w oczyszczaniu powietrza - neutralizuje formaldehydy i produkuje tlen. Doskonale więc sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie często przebywa wiele osób.

Ponadto paprocie ujemnie jonizują powietrze w pomieszczeniach. W praktyce oznacza to, że zwiększa się wilgotność powietrza. Postawiona w sypialni pomoże pozbyć się suchości w gardle, która często pojawia się po przebudzeniu.

"Paprotkę zwyczajną warto również mieć w mieszkaniu, ponieważ nie tylko ładnie wygląda, ale również oczyszcza powietrze i neutralizuje promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne jak np. komputer" - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Warto także dodać, że roślina była stosowana w medycynie ludowej. Kłącza mają działanie wykrztuśnie, więc pomagają w łagodzeniu uciążliwego kaszlu. Niektóre źródła podają, że napar z korzenia był stosowany na uspokojenie i bóle stawów.

Herbata z korzeni w przeszłości była też wykorzystywana w leczeniu gruźlicy, bólu gardła i brzucha, a także wspomaga procesy trawienne i zapobiega wzdęciom.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze