Trwa ładowanie...

Używasz podczas grillowania? Toksyczne aluminium przeniknie do jedzenia

Avatar placeholder
01.05.2024 10:58
Majówkowe ucztowanie. Wystrzegaj się tych błędów
Majówkowe ucztowanie. Wystrzegaj się tych błędów (Getty Images)

Można już planować grillowanie w plenerze. Szybkie rozpalenie grilla to jednak nie wszystko. Warto pamiętać o kilku innych zasadach, dzięki którym zadbamy też o zdrowie.

spis treści

1. Jak szybko rozpalić grilla?

Grill ustawiamy w miejscu osłoniętym od wiatru, na równym podłożu. Przed położeniem mięsa i innych produktów, trzeba poczekać na odpowiednią temperaturę. Nie wolno jednak polewać węgla benzyną w celu szybszego rozpalenia grilla. Chodzi tu zarówno o środki ostrożności, jak i o zapach, który może przeniknąć na grillowane potrawy podczas pieczenia.

Jeśli wybierzemy specjalne rozpałki do grilla, które umieszczamy pod węglem, postawmy na te ekologiczne na bazie wosków roślinnych lub alkoholowych. Należy również pamiętać, że używamy ich jedynie na początku rozpalania.

Zobacz film: "Czerwone mięso może powodować raka jelita grubego"
Podczas grillowania warto pamiętać o zdrowiu
Podczas grillowania warto pamiętać o zdrowiu (Getty Images)

Jeśli zależy nam na czasie, do rozpalenia można wykorzystać prosty trik z sieci. Potrzebne nam będą zwykłe kartonowe wytłoczki, w których kupuje się jajka. We wgłębieniach umieszczamy kawałki węgla drzewnego. Zamknięte opakowanie wystarczy położyć na dnie misy na paliwo i podpalić.

2. Grilluj zdrowo

Choć Polacy uwielbiają grillowanie, wielu popełnia poważne błędy. Przez to jedzenie na świeżym powietrzu może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Używając grilla węglowego, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by grillować nad żarem, a nie nad dymiącym węglem czy płomieniami.

Kolejny błąd dotyczy tacek, które mają pomóc w ograniczeniu spalania tłuszczu i dostępu szkodliwego dymu do opiekanego jedzenia. Najlepiej używać tych ze stali szlachetnej lub żeliwnych.

Zrezygnujmy natomiast z tacek aluminiowych. Choć mają chronić przed rakotwórczymi substancjami z rozżarzonego węgla, same mogą być źródłem zagrożenia.

Podczas obróbki termicznej, toksyczne aluminium może przenikać do jedzenia (im wyższa temperatura, tym więcej może go przeniknąć).

Zanim odpalimy grill, warto sprawdzić czy nie ma na nim resztek jedzenia i pozostałości starego tłuszczu. To idealna pożywka dla bakterii, które mogą przeniknąć do świeżo grillowanego jedzenia.

Dlatego ruszt trzeba czyścić dokładnie po każdym użyciu. Najlepiej używać naturalnych środków jak np. mieszanka sody oczyszczonej z wodą utlenioną (wcieramy ją w ruszt i po kilku minutach spłukujemy wodą). Silne preparaty, ze względu na ryzyko dla oczu, skóry i układu oddechowego, powinny być ostatecznością, jeśli nic innego nie działa na zabrudzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze