Trwa ładowanie...

Trzymaj z dala od łóżka. Inaczej będziesz mieć poważny problem

Avatar placeholder
04.06.2023 17:21
Jakie są objawy alergii na roztocza?
Jakie są objawy alergii na roztocza? (Getty Images)

Roztocza, niewidoczne dla naszego oka, mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Ich ilość niebezpiecznie zwiększa się ze względu na podwyższoną temperaturę i wilgotność w naszych domach. Co zrobić, aby zapobiec ich rozmnażaniu?

spis treści

1. Jakie są objawy alergii na roztocza?

Roztocza to niewielkie, zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka, organizmy należące do grupy pajęczaków. Często występują w domach, szczególnie w miejscach o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze, takich jak łóżka, dywany, czy meble tapicerowane.

Najbardziej znanymi i powszechnymi gatunkami roztoczy są roztocza kurzu domowego, które mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Ich odchody i szczątki, unosząc się w powietrzu, mogą być wdychane przez ludzi, co często prowadzi do reakcji alergicznej.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Objawy alergii na roztocza mogą obejmować:

  • kichanie,
  • świąd nosa lub gardła,
  • zatkany lub cieknący nos,
  • zapalenie oczu, swędzenie i łzawienie oczu,
  • kaszel,
  • trudności w oddychaniu, szczególnie u osób z astmą,
  • wysypka na skórze.

Roztocza mogą być również przyczyną wystąpienia astmy, czyli chronicznego stanu zapalnego dróg oddechowych, który może prowadzić do duszności, ucisku w klatce piersiowej, a nawet ataków astmy.

2. Jak się pozbyć roztoczy z domu? Tych błędów unikaj

Zwalczanie roztoczy to proces, który wymaga regularnej i skrupulatnej pracy. Kluczową rolę odgrywa tutaj regularne wietrzenie mieszkania, a zwłaszcza sypialni. Materace i poduszki powinny być również regularnie wystawiane na działanie promieni słonecznych - wystarczy wietrzyć pościel na balkonie.

Ważne jest także częste pranie pościeli, najlepiej co najmniej raz w tygodniu, w temperaturze co najmniej 60 stopni - to najskuteczniejszy sposób na usunięcie roztoczy. Nie zapomnij również o praniu firan, zasłon i ręczników. Regularne odkurzanie i sprzątanie mieszkania, zwłaszcza przestrzeni pod łóżkiem i obok niego, są również niezbędne.

Roztocza są istotami, które uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, dlatego kluczowe jest utrzymanie jej na niskim poziomie.

Pamiętaj, że suszenie prania na kaloryferze sprzyja podniesieniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co sprzyja roztoczom. Dlatego warto korzystać z automatycznej suszarki lub suszyć pranie w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach.

Ponadto istnieje szereg codziennych czynności, które należy wyeliminować, ponieważ sprzyjają powstawaniu roztoczy. Przykładowo często wpuszczamy na łóżko nasze zwierzęta domowe, tymczasem sierść psów czy kotów jest doskonałym pokarmem dla roztoczy. Lepiej więc z tego zrezygnować.

Kluczową kwestią jest również, by nie kłaść się na pościeli w ubraniu, które nosimy na co dzień. Zamiast tego powinniśmy przebierać się w świeże i czyste ubrania do spania. Dzięki temu unikniemy przeniesienia na łóżko nie tylko potencjalnych roztoczy, ale również bakterii.

Istotne jest także częste zmienianie piżamy. Niestety, wielu z nas często pomija tę zasadę i zakłada nową, czystą piżamę rzadziej niż powinno. Idealnie byłoby zmieniać piżamę co trzy dni, a w przypadku skłonności do nadmiernego pocenia, nawet codziennie. Dzięki temu nie narażamy się na ryzyko rozwinięcia roztoczy w naszej pościeli.

Wszystkie te działania pozwolą zminimalizować liczbę roztoczy w naszym domu, co przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze