Trwa ładowanie...

Toksyczny ołów z Notre Dame

Avatar placeholder
19.08.2019 14:12
Po pożarze katedry Notre Dame poziom ołowiu w otoczeniu niebezpiecznie wzrósł
Po pożarze katedry Notre Dame poziom ołowiu w otoczeniu niebezpiecznie wzrósł (123rf)

Chociaż straty po pożarze katedry Notre Dame z 15 kwietnia są gigantyczne, większą część katedry udało się uratować. Straty w dziełach sztuki szacuje się na 5-10 proc. Okazuje się jednak, że katastrofa ma i inne konsekwencje. Poważne, bo dotyczące zdrowia dzieci.

1. Trujące stężenie ołowiu

Eksperci twierdzą, że podczas pożaru spłonęło 400 ton ołowiu z dachu i iglicy, grożąc zawaleniem całego gmachu. W maju policja i urzędnicy stwierdzili, że powietrze wokół Notre Dame nie jest toksyczne.

Jednak na początku sierpnia Annie Thébaud-Mony, dyrektor ds. Badań w Inserm (National Institute for Health and Medical Research), powiedziała, że zanieczyszczenie ołowiem jest niepokojące. 400 ton rozrzuconego ołowiu odpowiada bowiem czterokrotności emisji ołowiu w całej Francji przez rok.

Jest to tym bardziej alarmujące, że w pobliżu katedry mieszkają i uczą się dzieci. Poziom ołowiu sprawdzono u 162 miejscowych dzieci w wieku szkolnym. Okazało się, że 16 ma z nich ma poziomy wymagające monitorowania, a jedno dziecko ma niepokojąco wysoki poziom, ale nie ma pewności, czy jest to związane z Notre Dame.

Zobacz film: "Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice"

W lipcu władze Paryża nakazały dokładne oczyszczenie i usunięcie niebezpiecznych substancji w szkołach w pobliżu katedry. Na ten czas przerwano prace renowacyjne w katedrze, na nowo ruszyły 12 sierpnia. W przedszkolu i szkole podstawowej w Saint Benoit, kilkaset metrów od Notre Dame, pracownicy w maskach i strojach ochronnych rozpylali specjalny żel, także na placach zabaw, pobliskich chodnikach, trawnikach i jezdniach. Prace mają zostać ukończone przed rozpoczęciem roku szkolnego.

2. Zatrucie jest niebezpieczne

Zatrucie ołowiem jest bardzo niebezpieczne, a może je spowodować narażenie nawet na niskie dawki ołowiu. Ołów przedostaje się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, a także spożywanymi pokarmami. Początkowe objawy to nudności, ból brzucha i głowy. W konsekwencji może nastąpić także niewydolność nerek, wątroby i układu nerwowego. Władze francuskie przestrzegają, że szczególnie narażone na wystąpienie objawów neurologicznych są dzieci i kobiety w ciąży mieszkające w okolicy i zalecają, by bardzo często myć ręce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze