Trwa ładowanie...

Test chwiejnego krzesła. Wykorzystują go podczas rozmów o pracę

 Patrycja Pupiec
24.08.2023 07:55
Test krzesła powie, czy jesteś odważny. Stosują go cwani rekruterzy
Test krzesła powie, czy jesteś odważny. Stosują go cwani rekruterzy (Getty Images)

Zupełnie nieświadomi, możemy być poddawani różnego rodzaju testom psychologicznym. Jeden z nich szczególnie upodobali sobie rekruterzy, którzy przeprowadzają rozmowy o pracę. Jest niezwykle prosty, a mówi wiele o osobowości kandydata na pracę.

spis treści

1. Test chwiejnego krzesła pokazuje odwagę

Wybranie odpowiedniego kandydata spośród wielu chętnych do pracy, może stanowić wyzwanie. Dlatego rekruterzy wspierają się różnego rodzaju sztuczkami, które ułatwią im to zadanie. Jedną z takich technik jest test chwiejnego krzesła.

Ta technika podczas rozmowy kwalifikacyjnej polega na celowym podaniu kandydatowi chwiejnego krzesła, aby sprawdzić, jak zareaguje. Celem eksperymentu jest zobaczenie reakcji kandydata na tę niedogodność w sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Gdy kandydat zostaje zaproszony na rozmowę, przed biurkiem, przy którym ma rozmawiać, stoi krzesło z krótszą nogą. Noga strategicznie została przycięta przed rozmową z kandydatami. Jeśli ktoś na nim usiądzie, od razu czuje się nieswojo, ponieważ nie może utrzymać stabilnej pozycji.

Test ujawnia, czy aplikant jest na tyle odważny, by przerwać na chwilę rozmowę i poprosić o zmianę krzesła. Albo czy woli prowadzić stresującą rozmowę w niekomfortowych dla siebie warunkach.

2. Rekruterzy stosują wiele różnych sztuczek

Lecz test chwiejnego krzesła to nie jest jedyny sposób rekruterów na ocenę kandydata, który nie ma nic wspólnego z doświadczeniem danej osoby. Podobnie działa test filiżanki kawy.

Kandydat poddawany tej technice w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest zapraszany na spacer po biurze. Gdy z rekruterem trafiają do kuchni, osoba prowadząca rozmowę pilnuje, by wyszedł z niej z napojem.

Gdy wracają do pomieszczenia, w którym rozpoczęła się rozmowa, jak gdyby nigdy nic, rekruter kontynuuje swoją pracę. Po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej obserwuje, czy kandydat zostawia pusty kubek lub szklankę, czy oferuje, że odniesie ją z powrotem do kuchni.

Jeśli wybierze drugą opcję, dla rekrutera jest to znak, że pasuje do kultury organizacyjnej firmy.

Choć tego typu testy rekrutacyjne nie sprawdzają kwalifikacji i umiejętności kandydata do pracy, które potrzebna są do wykonywania zadań na konkretnym stanowisku, rekruterzy często po nie sięgają. Warto więc je znać, bo czasami taka błahostka, może zrobić dużą różnicę i przyczynić się do znalezienia wymarzonej pracy.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze