Trwa ładowanie...

Tavanic – skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania

Avatar placeholder
20.10.2023 14:37
Tavanic stosuje się m.in. w przypadku ostrego zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli
Tavanic stosuje się m.in. w przypadku ostrego zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli (Adobe Stock)

Tavanic jest antybiotykiem należącym do grupy fluorochinolonów stosowanym w leczeniu różnych zakażeń. Jego działanie polega na blokowaniu enzymu umożliwiającego bakteriom powielanie swojego DNA. Dzięki temu lek hamuje wzrost i namnażanie patogenów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek lub roztworu do infuzji. Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest Tavanic i do czego jest stosowany ten lek?

Tavanic to lek przeciwbakteryjny stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jego substancją czynną jest lewofloksacyna, chemioterapeutyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego zaliczany do grupy leków nazywanych fluorochinolonami.

Lek Tavanic jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej, jako tabletki Tavanic 250 mg i Tavanic 500 mg oraz i roztwór do infuzji Tavanic 5 mg/ml.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska wyjaśnia, dlaczego po niektórych lekach nie można się opalać"

Tavanic – zamiennik

Inne preparaty na rynku polskim zawierające lewofloksacynę to:

  • Levofloxacin Aurovitas (tabletki powlekane), Levofloxacin Genoptim (krople do oczu, roztwór), Levofloxacin Genoptim (tabletki powlekane), Levofloxacin Kabi (roztwór do infuzji),
  • Levalox (roztwór do infuzji), Levalox (tabletki powlekane),
  • Levoftyal (krople do oczu, roztwór),
  • Levomer (krople do oczu, roztwór),
  • Levoxa (tabletki powlekane),
  • Oftaquix (krople do oczu, roztwór), Oftaquix sine (krople do oczu, roztwór),
  • Quinsair (roztwór do nebulizacji),
  • Xyvelam (tabletki powlekane).

2. Działanie i wskazania do stosowania Tavanic

Mechanizm działania Tavanic i lewofloksacyny polega na blokowaniu aktywności enzymu umożliwiającego bakteriom powielanie swojego DNA i warunkujące powstawanie prawidłowej struktury kwasu nukleinowego (DNA) bakterii. Ponieważ ulega ono destabilizacji, dochodzi do zahamowania podziałów i śmierci patogenu.

Z uwagi na właściwości i działanie, tabletki powlekane Tavanic 250 i 500 mg wykorzystywane są w przypadku zakażeń bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek i leczeniu, w tym:

Preparat Tavanic w postaci roztworu do infuzji 5 mg/ml jest wskazany do stosowania w leczeniu:

  • pozaszpitalnego zapalenia płuc,
  • powikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich wyłącznie w przypadkach, gdy nie jest zalecane stosowanie innych powszechnie używanych leków przeciwbakteryjnych,
  • odmiedniczkowego zapalenia nerek,
  • powikłanych zakażeń układu moczowego (ZUM),
  • przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego.

Preparat Tavanic stosuje się także profilaktycznie po narażeniu na kontakt z bakteriami i w leczeniu płucnej postaci wąglika.

3. Stosowanie i dawkowanie Tavanic

Jeśli chodzi o dawkowanie, zarówno dawkę, jak i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia i czynności nerek chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania.

Tabletki stosuje się wewnętrznie, doustne. Można je połykać w całości lub dzielić na połowę wzdłuż linii podziału. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Preparat w postaci roztworu do wlewu dożylnego jest stosowany w szpitalu. Po kilku dniach terapii lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia preparatem doustnym.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Lek Tavanic jest lekiem, którego nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne chinolony, także padaczka i zapalenie ścięgien po stosowaniu innych chinolonów. Nie wolno stosować preparatu u dzieci i młodzieży przed zakończeniem okresu wzrostu oraz u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ze stosowaniem leku Tavanic wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, brak łaknienia, wysypka, świąd, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu (senność, bezsenność) i zaburzenia równowagi. Możliwe jest zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi oraz leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów) i eozynofilia. Zdarza się, że po dłuższym stosowaniu preparatu namnażają się oporne bakterie i grzyby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze