Trwa ładowanie...

Tak objawia się krwiak w mózgu. Nie zwlekaj, natychmiast wezwij pogotowie

 Patrycja Pupiec
12.12.2023 12:57
Charakterystyczny objaw krwiaka w mózgu
Charakterystyczny objaw krwiaka w mózgu (Getty Images)

Krwiak mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Objawy, które się z nim wiążą, nie zawsze są jednoznaczne, ale niektóre symptomy są charakterystyczne. Mogą pojawić się w oczach i na dłoniach.

spis treści

1. Intensywny ból głowy może zwiastować krwiaka w mózgu

Krwiak mózgu często jest wynikiem urazu głowy, ale istnieje wiele innych możliwych przyczyn. Zakrzepy żył i zatok, skazy krwotoczne, takie jak białaczka czy anemia aplastyczna, choroby wątroby i leki przeciwzakrzepowe - wszystko to zwiększa ryzyko powstania krwiaka.

Krwiaki mogą być również efektem nadciśnienia tętniczego, tętniaków czy stanów zapalnych tętnic i zapalenia wsierdzia. Są diagnozowane u pacjentów z czerniakiem, na zaawansowanym etapie raka tarczycy. Mogą także pojawiać się u osób cierpiących na migreny.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Najbardziej typowe i najczęściej występujące objawy krwiaka śródczaszkowego to częsty, nawracający, bardzo intensywny ból głowy. Wymioty, ataki padaczkowe czy utrata przytomności to zazwyczaj towarzyszące mu symptomy.

Do innych objawów możemy zaliczyć również nudności, paraliż nerwu twarzowego, niedowład kończyn oraz asymetria źrenic. Niektóre z tych objawów są typowe również dla innych dolegliwości, co może prowadzić do opóźnienia diagnozy.

2. Masz te objawy? Pędź do lekarza

Krwiak podtwardówkowy, objawiający się silnym bólem głowy, może także prowadzić do niedowładu, zaburzeń świadomości, napadów padaczki, poszerzenia jednej źrenicy. Ten typ krwiaka mózgu powoduje również widoczne trudności z chodzeniem i mówieniem, a nawet problemy ze snem.

Krwiak podtwardówkowy może doprowadzić do pęknięcia żył w mózgu, co czyni go szczególnie niebezpiecznym. Z kolei krwiak nadtwardówkowy, będący powikłaniem po urazie głowy, który musiał być na tyle poważny, żeby spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych czy złamanie kości czaszki, może skutkować niedowładem połowiczym.

Jego lokalizacja jest przeciwna do miejsca występowania krwiaka. Objawia się trudnościami w oddychaniu, utratą przytomności, bradykardią, nudnościami, rozszerzeniem źrenicy po stronie krwiaka, a także drgawkami i wymiotami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze