Trwa ładowanie...

Ile osób zaszczepiono na COVID-19 w Polsce? [27.01.2023]

 Paula Jakubasik
27.01.2023 10:49
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce trwają od 27 grudnia 2020 roku.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce trwają od 27 grudnia 2020 roku. (123rf)

W ciągu ostatniej doby nie wykonano szczepień przeciwko COVID-19. Do 27 stycznia 2023 roku w Polsce podano łącznie 57 869 547 szczepionek, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 637 800. Zapoznaj się ze szczegółowym raportem szczepień na COVID-19 w Polsce i kolejnością ich wykonywania.

spis treści

1. Raport szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce


Liczba wykonanych szczepień

57 869 547

Liczba szczepień
1 dawką

22 865 987

Liczba osób w pełni zaszczepionych

22 637 800

Szczepienia wykonane w ciągu ostatniej doby

0

Niepożądane odczyny poszczepienne

18 611


2. Aktualny harmonogram szczepień przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 to ogromna szansa na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i skuteczną walkę z pandemią.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Obecnie Ministerstwo Zdrowia umożliwia rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia. Zarówno poprzez stronę internetową, jak i infolinię można wybrać dogodny termin szczepionki, jak i rodzaj preparatu. Dostępne są następujące szczepienia:

NazwaTypIlość dawekData dopuszczenia do obrotuWskazania
Comirnaty (Pfizer/BioNTech)mRNAdwie21.12.2020 r.powyżej 12 r.ż.
Moderna (NIAID)mRNAdwie06.01.2021 r.powyżej 18 r.ż.
AstraZeneca (Oxford)wektorowadwie29.01.2021 r.powyżej 18 r.ż.
COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson)wektorowajedna11.03.2021 r.powyżej 18 r.ż.

Dodatkowo od 17 maja 2021 roku młodzież w wieku 16-17 lat również może zapisywać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Decyzja ta została poprzedzona badaniami firmy Pfizer, które udowodniły bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień w tym przedziale wiekowym.

Od 7 czerwca 2021 roku e-skierowania na szczepienia otrzymały również dzieci w wieku 12-15 lat. Szczepienia firmy Pfizer dla nieletnich będą dostępne w najbliższych tygodniach w placówkach medycznych, a od września również w szkołach.

Warto pamiętać, że podczas szczepienia wymagana jest obecność jednego z rodziców lub opiekuna prawnego i muszą oni wyrazić zgodę na podanie preparatu osobie nieletniej.

Aktualnie trwają prace nad potwierdzeniem bezpieczeństwa szczepień dla dzieci w wieku 7-12 lat, rezulataty badań powinny zostać opublikowane we wrześniu. Szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób dorosłych i nieletnich są dobrowolne.

3. Szczepienia przeciwko COVID-19 w szkołach

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów od czerwca w szkołach będzie prowadzona akcja informacyjna na temat szczepień. Następnie w dniach 6-10 września będą gromadzone formularze medyczne, a 13-17 września mają odbywać się szczepienia przeciwko COVID-19.

W szkołach będzie zapewniona odpowiednia opieka lekarska, a dzieciom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od ilości chętnych w danym miejscu.

4. Etapy szczepień przeciwko COVID-19

W Polsce akcja szczepień ruszyła 27 grudnia 2020 roku w 72 szpitalach. Pierwszą zaszczepioną osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska.

Każda osoba bez względu na to czy posiada ubezpieczenie może liczyć na pomoc medyczną w przypadku zakażenia koronawirusem oraz uzyskać bezpłatne szczepienie.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaszczepienie 40-70 procent Polaków daje szansę na wykształcenie się odporności populacyjnej i powrót do normalności.

Narodowy Program Szczepień przewiduje w jakiej kolejności będą podawane szczepionki na koronawirusa. Etap zero polegał na szczepieniu osób najbardziej narażonych na zakażenie.

Wśród nich znaleźli się pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej, personel placówek medycznych oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Etap pierwszy obejmował osoby, mieszkające w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych. Następnie na szczepienie mogły zapisywać się osoby powyżej 60. roku życia, kadra pedagogiczna oraz służby mundurowe.

Etap drugi to czas szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg koronawirusa. Dawki preparatu otrzymywali również pacjenci, którzy mają regularny kontakt z placówkami medycznymi, a także osoby zapewniające działalność państwa.

Etap trzeci przewidywał natomiast szczepienia dla przedsiębiorców oraz pracowników sektorów, które zostały objęte obostrzeniami w czasie epidemii, a także powszechne szczepienia dla pozostałych osób.

20 kwietnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegółowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19 na kwiecień i maj. Zgodnie z nim do 10 maja bieżącego roku każdy obywatel otrzyma e-skierowanie oraz termin podania pierwszej dawki.

Zobacz także:

5. Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Zapisy na szczepienia odbywają się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysłanie wiadomości SMS o treści SzczepimySie na numer + 48 664 908 556. Wówczas otrzymujemy prośbę o przesłanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego. Następnie poprzez rozmowę telefoniczną konsultant proponuje datę podania pierwszej dawki.

Można skorzystać również z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989. W trakcie połączenia możliwe jest zapisanie siebie lub członka rodziny na podstawie numeru PESEL.

Równie skuteczną metodą jest umówienie wizyty poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z tej opcji musimy posiadać profil zaufany lub e-dowód. Ostatnim sposobem jest skontaktowanie się z wybranym punktem szczepień i wybranie jednego z dostępnych terminów.

6. Jak wygląda szczepienie przeciwko COVID-19?

Przed szczepieniem każdy musi wypełnić kwestionariusz, zawierający pytania dotyczące szczególnych reakcji po szczepionkach w przeszłości, a także zdiagnozowanych chorób. Następnie pacjent otrzymuje 0,3 ml dawki szczepionki w ramię, a po upływie 21 dni czynność ta jest powtarzana.

Druga dawka nie może być zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta podana za pierwszym razem. Wyjątek stanowi szczepionka o nazwie COVID-19 Vaccine Janssen koncernu Johnson&Johnson, która wymaga wykonania jednej iniekcji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze