Trwa ładowanie...

Syfilis – charakterystyka, objawy, stadia, leczenie

Avatar placeholder
19.08.2021 13:01
Syfilis jest chorobą zakaźną
Syfilis jest chorobą zakaźną (123RF)

Syfilis jest chorobą weneryczną i zakaźną. Objawami są m. in. owrzodzenia prącia, odbytu i warg sromowych. Wyróżniamy dwa stadia syfilisu: pierwotny i wtórny. Od identyfikacji choroby zależy jej późniejsze leczenie.

spis treści

1. Co to jest syfilis?

Syfilis, zwany inaczej kiłą, to choroba zakaźna. Wywołują ją krętki blady z łaciny zwane Treponema pallidum. Syfilis jest chorobą przewlekłą. Może trwać kilka lat i przyjąć formę utajoną lub jawną.

Do zarażenia kiłą dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą. Zakażamy się na kilka sposobów: drogą krwiopochodną, np. podczas transfuzji krwi, poprzez współżycie, przez pocałunek, a także wertykalnie. Do zarażenia syfilisem w sposób wertykalny dochodzi w łonie matki – wówczas mamy do czynienia z syfilisem wrodzonym.

2. Stadia syfilisu

Zobacz film: "Co może się wydarzyć, gdy uprawiasz seks po alkoholu?"

Zakażenie syfilisem może dać objaw natychmiast, albo rozwijać się przez lata. Droga zarażenia chorobą również warunkuje jej przebieg. Wyróżniamy dwa podstawowe stadia syfilisu.

Nowa choroba weneryczna. Jest bardzo trudna do wyleczenia
Nowa choroba weneryczna. Jest bardzo trudna do wyleczenia [5 zdjęć]

Choroby weneryczne, czyli infekcje przenoszone drogą płciową mogą być wywoływane przez bakterie, wirusy,

zobacz galerię

Syfilis wczesny trwa do 2 lat od momentu zakażenia. Dzieli się na dwie fazy: syfilis pierwotny i wtórny. Obie fazy mogą być poprzedzone utajonym etapem choroby. Wówczas bakterie wywołujące syfilis po cichu wyniszczają nasz organizm.

Syfilis późny jest bardziej niebezpieczny – rozwija się w organizmie nawet 30 lat po kontakcie z osobą chorą. Kiła późna atakuje często układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Nerwy atakowane są po ok. 7 latach od zakażenia syfilisem, natomiast serce po 10-12 latach.

3. Objawy syfilisu

Pierwsze objawy syfilisu wczesnego pojawiają się około 3 tygodni od chwili zakażenia. Alarmujące będzie pojawienie się białawej, bezbolesnej grudki. Syfilis atakuje prącie, odbyt, jamę ustną, wargi sromowe i szyjkę macicy. Kiła pojawia się też w nietypowych miejscach np. na palcach czy sutkach.

Syfilis późny może objawiać się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, udarem, chorobami psychicznymi i zmianami neurologicznymi. Kiła sercowo-naczyniowa daje natomiast objawy takie jak zapalenie tętnicy głównej, tętniak aorty, zapalenie tętnic mózgu i mięśnia sercowego.

Największe mity na temat HIV - obalają eksperci
Największe mity na temat HIV - obalają eksperci [6 zdjęć]

‐ To stereotyp. Przed rokiem 2000 istotnie większość wśród osób zdiagnozowanych w Polsce stanowili ludzie

zobacz galerię

Syfilis daje też objawy skórne, takie jak owrzodzenia i kilaki.

4. Leczenie syfilisu

Na przełomie XVI i XVII wieku syfilis leczono związkiem, który w dzisiejszych czasach uznawany jest za wyjątkowo niebezpieczny. Opary rtęci, maści i plastry nasączone pierwiastkiem weszły do codziennego użytku. Ten sposób walki z syfilisem za pomocą rtęci był jednak dla chorego bardziej niebezpieczny niż sam przebieg choroby. W dzisiejszych czasach wciąż korzysta się z dorobku przodków, jednak używając nie rtęci, a penicyliny.

Leczenie syfilisu zależy od stadium choroby. W kile pierwotnej i wtórnej zwyczajowo stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie syfilisu trwa min. 2 tygodni przy wykorzystaniu penicyliny, doksycykliny i tetracykliny.

Syfilis późny wymaga bardziej skomplikowanego leczenia. Przez miesiąc podaje się penicylinę, jeśli jednak obecność bakterii syfilisu w płynie mózgowo-rdzeniowych, chory wymaga hospitalizacji.

Zobacz też

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze