Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Suche oko w ciąży

Avatar placeholder
13.11.2017 13:55
Ciąża a zespół suchego oka
Ciąża a zespół suchego oka (123rf)

Ciąża to dla organizmu kobiety prawdziwa rewolucja. Szalejący układ hormonalny oraz inne zmiany zachodzące podczas jej trwania mają wpływ także na narząd wzroku. Ciężarne często skarżą się na odczucie suchego oka, które nasila się wraz ze zbliżającym się terminem porodu.

1. Przyczyny suchego oka w ciąży

Główną przyczyną wystąpienia zespołu suchego oka (ZSO) u kobiet spodziewających się dziecka jest spadek androgenów – męskich hormonów płciowych, które mają wpływ na ilość i skład łez. Powoduje to produkcję mniejszej ilości warstwy wodnej oraz tłuszczowej filmu łzowego. Ta pierwsza stanowi 98 proc. łez i odpowiada za prawidłowe nawilżenie gałki ocznej oraz odżywienie rogówki i spojówki. Z kolei warstwa tłuszczowa stabilizuje film łzowy i sprawia, że łzy nie odparowują tak szybko z powierzchni oka.

2. Objawy zespołu suchego oka

Symptomy suchego oka najczęściej pojawiają się pod koniec pierwszego trymestru i występują aż do porodu, a czasami nawet dłużej. Ich brak w pierwszej ciąży nie oznacza, że nie pojawią się w czasie kolejnych. Gdy w wyniku zmian hormonalnych produkowana ilość łez jest niewystarczająca, występuje odczucie suchości i piasku pod powiekami. Do innych objawów związanych z oczami, które utrudniają życie ciężarnym należą:

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"
  • pieczenie, kłucie i zaczerwienienie oczu,
  • nadmierne łzawienie,
  • możliwe stany zapalne spojówek i rogówki,
  • nadwrażliwość na światło,
  • ból i dyskomfort oczu,
  • ciężkość i obrzęki powiek,
  • trudności w otwieraniu rano oczu, tzw. klejące powieki.

3. Zespół suchego oka – jak sobie pomóc?

Ze względu na swój stan kobieta w ciąży ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o leczenie objawów suchego oka. Dlatego też lepiej zawczasu podjąć pewne kroki mające na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się tej przykrej dolegliwości.

Przede wszystkim należy ograniczyć pracę przed komputerem do maksymalnie 4 godzin w ciągu doby. Jeśli nie możemy tego zrobić, pamiętajmy o przerwach w czasie pracy, w trakcie których można wykonywać ćwiczenia oczu lub intensywnie mrugać w celu lepszego nawilżenia powierzchni oka.

Kolejnym krokiem jest unikanie pomieszczeń klimatyzowanych, ogrzewanych lub zadymionych. Powietrze w nich najczęściej jest bardzo suche, co powoduje szybsze odparowywanie filmu łzowego. Niestety, należy także unikać wiatraków, które mają ustawiony nawiew na twarz. Zdecydowanie bardziej polecane jest kierowanie czaszy takiego wiatraka w dół lub lekko ponad głowę, tak by powietrze nie wiało prosto w oczy.

Czasami ulgę przynoszą także ciepłe okłady oraz masowanie okolic oczu. Takie działania mogą udrożnić zatkane kanaliki łzowe. Okłady można wykonywać z ciepłych (nie gorących!) torebek herbaty, wacików lub ściereczki, które wcześniej zostały delikatnie podgrzane. Przed położeniem ich na oczy należy koniecznie sprawdzić, czy nie są za gorące.

4. Krople do oczu

Czasami jednak zdarza się, że pomimo działań profilaktycznych kobieta w ciąży ma zespół suchego oka. Jeśli nie pomagają domowe sposoby, powinna zgłosić się do lekarza w celu przepisania jej odpowiednich kropli nawilżających do oczu, które szybko i na długo złagodzą objawy ZSO. Warto wybierać takie, które nie zawierają w swoim składzie konserwantów podrażniających oko i mogących powodować alergię.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze