Trwa ładowanie...

Sprawdzone metody walki z ostrym i przewlekłym bólem pleców

 Agnieszka Gotówka
17.08.2020 08:42
Płatna współpraca z marką USP Zdrowie
Sprawdzone metody walki z ostrym i przewlekłym bólem pleców
Sprawdzone metody walki z ostrym i przewlekłym bólem pleców

Ból pleców może być uciążliwy i nieznośny. Potrafi mocno utrudnić codzienne życie. Zmusza do rezygnacji z ulubionych aktywności i form wypoczynku. Badania pokazują, że to powszechny problem. Szacuje się, że ok. 75% populacji przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak z nim skutecznie walczyć?

Kiedy się zranimy lub uderzymy, odczuwamy intensywny ból. To naturalny system ostrzegania naszego organizmu, który wysyła sygnał o niebezpieczeństwie. Z czasem dolegliwość ustępuje, a my zapominamy o przykrych doznaniach. Niestety, ból może mieć również charakter przewlekły. Utrzymuje się długo, jest przyczyną cierpienia i wielu niedogodności. Uniemożliwia pracę zawodową, znacznie ogranicza codzienną aktywność. Negatywnie wpływa też na nasz stan psychiczny.

1. Dlaczego plecy bolą?

Jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości jest ból pleców. Wywołuje go wiele różnych czynników, m.in. siedzący tryb życia, predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia postawa ciała, ale też choroby kręgosłupa. Kiedy mówimy, że boli nas krzyż, wówczas można podejrzewać, że za dyskomfort odpowiada krążek międzykręgowy, który uległ zwyrodnieniu. Z czasem może nawet uciskać na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, co wywoła ból promieniujący do pośladka, uda lub stopy. Takie objawy mogą wskazywać na rwę kulszową lub udową.

Bólu krzyża nie wolno bagatelizować. Kiedy nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Objaw ten może bowiem wskazywać również na kamicę nerkową, zapalenie dróg moczowych, stany zapalne stawów biodrowych lub krzyżowo-biodrowych.

2. Jak walczyć z bólem pleców?

Przeciwbólowo stosuje się doustne leki przeciwbólowe, m.in. paracetamol, ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Są dostępne bez recepty, jednak nie wolno ich nadużywać. Z bólem pleców walczą również stosowane miejscowo maści lub żele zawierające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają też okłady chłodzące lub rozgrzewające. Pozytywne efekty może dawać ponadto fizjoterapia, w ramach której stosuje się elektrostymulację. Metodę elektrycznej stymulacji nerwów (TENS, ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) stosuje się w zwalczaniu bólu ostrego i przewlekłego. Na czym polega?

Elektrostymulatory wysyłają impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę w kierunku nerwów obwodowych. Prąd impulsowy może przepływać jedno- lub dwukierunkowo. Warunkiem powodzenia tej metody jest odpowiednie dobranie parametrów, zwłaszcza czasu zabiegu, typu stymulacji, częstotliwości i czasu trwania impulsu. Bardzo ważne jest również prawidłowe rozłożenie elektrod.

Na rynku dostępny jest wyrób medyczny TRU+, który blokuje ból i stymuluje wytwarzanie beta-endorfin. O bólu możemy zapomnieć nawet przez wiele godzin po zabiegu.

Urządzenie TRU+ jest łatwe w obsłudze. Może być stosowane przez diabetyków, osoby starsze i artretyków. Jest pomocne w uśmierzaniu bólu pleców, lumbago, rwy kulszowej oraz bólu związanego z napięciem mięśniowym. Posiada jeden program terapeutyczny z możliwością zmiany intensywności impulsów. Nie jest tak zaawansowane technologicznie jak aparaty TENS wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych, jednak doskonale wspomaga rehabilitację w warunkach domowych. Jedna sesja elektrostymulacji urządzeniem TRU+ trwa pół godziny i jest podzielona na trzy etapy.

Z terapii TENS TRU+ nie mogą korzystać kobiety w ciąży, osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i innymi chorobami serca, chorzy na padaczkę, osoby z metalowymi i elektronicznymi implantami oraz podłączone do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Ból pleców jest powszechnym problemem. I choć mogłoby się wydawać, że dotyczy wyłącznie seniorów, specjaliści zauważają, że w ich gabinetach pojawiają się coraz młodsze osoby. Są aktywne zawodowo i chcą korzystać z życia, jednak ból im to uniemożliwia. W poszukiwaniu skutecznych metod walki z nim, często trafiają do fizjoterapeutów, którzy stosują elektrostymulację. Dla wielu okazuje się to być metoda pozwalająca pożegnać się z dyskomfortem na długi czas.

Płatna współpraca z marką USP Zdrowie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze