Trwa ładowanie...

Seroxat – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
12.06.2023 19:22
Seroxat – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Seroxat – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Depresja, fobie, zaburzenia lękowe dotykają coraz większej ilości osób na całym świecie. W wielu przypadkach konieczna jest terapia farmakologiczna. Jednym z leków, polecanych w leczeniu zaburzeń depresyjnych jest lek Seroxat. Jest on dostępny na receptę.

spis treści

1. Co to jest lek Seroxat?

Substancją czynną preparatu Seroxat jest paroksetyna, należąca do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, substancji odgrywających istotną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Osoby reagujące na leczenie paroksetyną, doświadczają poprawy snu.

Ze względu na działania niepożądane leku Seroxat nie powinno się prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn szczególnie w początkowym okresie leczenia. Lek powinien być stosowany u osób dorosłych.

2. Wskazania do stosowania leku

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak zapobiegać depresji u osób starszych?"

Wskazania do stosowania leku Seroxat to leczenie:

  • ciężkiego epizodu depresji
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego
  • zaburzenia lękowego z napadami lęku z agorafobią lub bez niej
  • fobii społecznej
  • zaburzenia lękowego uogólnionego
  • zaburzenia stresowego pourazowego.

3. Przeciwwskazania leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Seroxat to: uczulenie na składniki leku, równoległe stosowanie inhibitorów MAO, tioridazynę, leków przeciwpadaczkowych, preparatów litu, doustnych leków przeciwzakrzepowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także preparatów zawierające ziele dziurawca Przeciwwskazaniem do stosowania leku Seroxat jest ciąża i okres karmienia piersią. Lekarz może zalecić pacjentce lek Seroxat jeżeli jest to konieczność i nie można zastosować innego preparat.

4. Dawkowanie

Preparat Seroxat przyjmuje się raz dziennie, najlepiej rano podczas posiłku. Stosowanie paroksetyny rano nie ma żadnego szkodliwego wpływu ani na jakość, ani na długość snu.

Dawka leku Seroxat zależy od leczonego schorzenia. W przypadku ciężkiej depresji, fobii społecznej oraz zaburzeń lekowych i zaburzeń pourazowych zwykle stosuje się 20 mg leku Seroxat na dobę. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę leku o 10 mg. Maksymalna dawka dobowa leku Seroxat może być zwiększona o 50 mg.

Poprawa stanu pacjenta jest widoczna zazwyczaj po ok. 2 tygodniach leczenia Stosowanie preparatu powinno być kontynuowane co najmniej przez 6 miesięcy, aby zagwarantować ustąpienie objawów depresji. O czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz.

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych zwykle stosuje się dawkę 40 mg leku Seroxat. Dawka początkowa to 20 mg. Można ją zwiększyć maksymalnie do 60 mg na dobę. Aby leczeni było skuteczne terapię trzeba kontynuować przez kilka miesięcy.

W zaburzeniach lekowych zwykle stosuje się 40 mg leku Seroxat na dobę. Dawka początkowa leku Seroxat to 10 mg.

Cena leku Seroxat to ok. 75 zł za 30 tabletek.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku Seroxat

Skutki uboczne leku Seroxat to: nudności, zaburzenia seksualne, zmniejszenie apetytu, senność, bezsenność, zawroty głowy, drżenie, niewyraźne widzenie, ziewanie, zaparcia, biegunka, suchość w ustach

Działania niepożądane leku Seroxat to także: pocenie się, osłabienie, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe krwawienie, przeważnie dotyczące skóry i błon śluzowych (najczęściej wybroczyny).

Efekty uboczne leku Seroxat jakie występują u pacjentów to splątanie, omamy, objawy pozapiramidowe takie jak sztywność mięśni, zaburzenie mimiki, spowolnienie ruchowe, niepokój ruchowy, mimowolne skurcze mięśni i mimowolne ruchy. Pacjenci skarżą się na przyspieszenie akcji serca, przemijające obniżenie lub podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, wysypkę skórną, świąd oraz zatrzymanie moczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze