Trwa ładowanie...

Sąd zadecydował. Metoda ILADS w leczeniu boreliozy jest groźna. Może trwale uszkodzić wątrobę i nerki

Avatar placeholder
19.04.2024 15:46
Stosowanie tej niepotwierdzonej badaniami metody leczenia boreliozy może mieć bardzo poważne skutki uboczne
Stosowanie tej niepotwierdzonej badaniami metody leczenia boreliozy może mieć bardzo poważne skutki uboczne (Getty Images)

Kontrowersyjna metoda leczenia została oficjalnie uznana za niezgodną z aktualną wiedzą medyczną. Jakie skutki uboczne może nieść i jakie konsekwencje mogą ponieść lekarze praktykujący takie metody?

spis treści

1. Jak wygląda borelioza?

Borelioza (ang. Lyme disease) wywoływana jest przez krętki Borrelia i dostaje się do organizmu człowieka przy ugryzieniu kleszcza. Do jej najczęstszych objawów należą rumień wędrujący w miejscu ukąszenia, a także bóle stawów, częste bóle głowy czy przewlekłe zmęczenie. Choroba może jednak dawać także wiele innych symptomów, w tym te psychologiczne, takie jak stany lękowe, huśtawki nastrojów czy depresja, dlatego często bywa mylona z innymi schorzeniami i niewłaściwie diagnozowana.

Warto jednak podkreślić, że nie każde ukąszenie kleszcza oznacza zakażenie boreliozą. Zakłada się, że zainfekowany kleszcz musi pozostawać "wczepiony" w skórę człowieka przez co najmniej 24 godziny, aby doszło do zakażenia. Zainfekowanych jest około 20-30 proc. kleszczy w Polsce.

2. Borelioza a leczenie ILADS

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Liczba zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu wzrosła o 400 proc."

Metoda, o której mowa, propagowana jest przez Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych (ILADS – The International Lyme and Associated Diseases Society) i polega na **długiej terapii kombinacjami antybiotyków i innych leków, które podawane są pacjentom nawet wtedy, gdy po ugryzieniu kleszcza nie wystąpiły żadne objawy boreliozy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził jednak stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, który stwierdził, że stosowanie metody ILADS w leczeniu boreliozy jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i narusza prawa pacjenta, a ponadto powoduje wzrost odporności na antybiotyki, co stanowi duży problem zarówno w Polsce, jak i innych krajach.

\– Metoda ILADS jest terapią wielolekową. Polega na podawaniu pacjentowi kombinacji trzech antybiotyków i bardzo różnych leków, które stosuje się w terapii gruźlicy, malarii, leków przeciwpasożytniczych i innych preparatów różnego typu. Cała tablica Mendelejewa jest serwowana pacjentom. Konsekwencje? Po pierwsze nie leczy to żadnej choroby. Po drugie powoduje komplikacje – podkreśliła podczas komisji wiceminister zdrowia Urszula Demkow, która jest również specjalistką w dziedzinie chorób wewnętrznych, immunologii, alergologii i diagnostyki laboratoryjnej.

Wiceminister zaznacza także, że stosowanie tej niepotwierdzonej badaniami metody może mieć bardzo poważne skutki uboczne, np. w postaci trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia wątroby lub nerek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze