Trwa ładowanie...

Przeziębienie włosów – jak się objawia i czym grozi?

Przeziębienie włosów, choć mało się o nim mówi, jest częstą przypadłością, która może mieć poważne konsekwencje
Przeziębienie włosów, choć mało się o nim mówi, jest częstą przypadłością, która może mieć poważne konsekwencje (123rf)

Przeziębienie włosów, choć mało się o nim mówi, jest częstą przypadłością, która może mieć poważne konsekwencje. Dotyczy przede wszystkim cebulek oraz mieszków włosowych, które wskutek działania niskich temperatur nie są zaopatrzone w składniki odżywcze. Odbija się zarówno na kondycji włosa, jak i skóry głowy. Jak objawia się przeziębienie włosów i czym grozi?

spis treści

1. Co to jest przeziębienie włosów?

Przeziębienie włosów, ściślej mówiąc ich cebulek, najczęściej przytrafia się zimą, ale również wczesną wiosną i późną jesienią. Jak można się domyślać ma to związek z niskimi temperaturami.

O przeziębieniu włosów mówi się, gdy do osłabionych wskutek braku odpowiedniej ochrony przez zimnem cebulek nie dociera odpowiednia ilość składników odżywczych, które są im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Zobacz film: "Jak dbać o tłuste i suche włosy. Hollywoodzki fryzjer radzi"

Dzieje się tak, ponieważ chłodne powietrze źle wpływa na unaczynienie. Pod jego wpływem kapilary, czyli cieniutkie naczynia włosowate kurczą się. To automatycznie zmniejsza ilość krwi, a co za tym idzie również substancji odżywczych. Może to mieć poważne konsekwencje.

2. Objawy przeziębienia włosów

Objawem oraz skutkiem przeziębienia włosów jest ich niedotlenienie. W rezultacie zwiększa się ilość włosów, które przechodzą w fazę telogenu, czyli fazę, kiedy włosy wypadają.

Przypomnijmy, że cykl wzrotu włosa dzieli się na trzy fazy. To:

  • anagen: aktywna faza wzrostu włosa. W przypadku owłosionej skóry głowy faza ta trwa od 2 do 7 lat,
  • katagen, czyli tak zwana faza przejściowa wzrostu włosa. Procesy przebudowy, zachodzące w korzeniu, powodują zatrzymanie procesów rozrodczych włosa oraz zanik jego macierzy. Wówczas włos jest wypychany w kierunku powierzchni skóry,
  • telogen, to jest faza spoczynku. W obrębie włosa nie zachodzą już procesy przemiany materii, stąd ten powoli obumiera. Zrogowaciały powoli wysuwa się ze skóry. Najczęściej cebulka samoistnie opuszcza mieszek włosowy.

Ponadto przeziębione włosy są osłabione i w kiepskiej kondycji: stają się szorstkie, matowe i kruche, rozdwajają się, łamią i wypadają. Zdecydowanie wolniej rosną, stają się cieńsze i bardziej delikatne. W rezultacie nie tylko nie wyglądają zdrowo, ale i łatwiej się elektryzują i trudniej je ułożyć.

3. Jak zapobiegać przeziębieniu włosów?

Przeziębieniu włosów można zapobiegać. Kluczowe jest noszenie odpowiedniej czapki. Ta nie może być za gruba i zbyt ciepła. Warto pamiętać, że dla skóry głowy niekorzystne jest zarówno wychłodzenie, jak i zbytnie przegrzanie. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do nadmiernego łojotoku.

Czapka nie może być również zbyt cienka, ponieważ wówczas nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

Najlepszym rozwiązaniem przy wyższych temperaturach na zewnątrz jest noszenie cienkiej czapki bawełnianej, a podczas mrozów grubszej i wełnianej.

Nie mniej ważne jest, by po umyciu włosów dokładnie je wysuszyć. Należy na to zwracać uwagę zwłaszcza w chłodne poranki. Wilgotny bądź mokry włos, gdy przemarznie, jest bardzo podatny na odkształcenie, uszkodzenie i złamanie.

4. Jak dbać o przeziębione włosy?

Włosy – nie tylko przeziębione czy będące w kiepskiej kondycji – wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale i dobrze zbilansowanej diety. Ta powinna być zasobna w witaminy oraz minerały, zwłaszcza żelazo, cynk, miedź, a także pełnowartościowe białko, które jest głównym budulcem włosa.

Kluczowe jest spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów, a także opieranie się na piramidzie żywienia. Trzeba również pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu.

Niedostateczna ilość wody sprawia, że włosy łatwiej ulegają uszkodzeniom i rosną w wolniejszym tempie. Można również zdecydować się na suplementację witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B (głównie B6 i B12).

Warto również stosować dobre, naturalne szampony bez parabenów i siarczanów oraz takie, które są dostosowane do potrzeb i typu włosów oraz odżywki bogate w nawilżające emolienty. Sprawdzą się także polimery antystatyczne.

Dobrym pomysłem są peelingi, a także maski, które regenerują lub nawilżają włosy. Te można zarówno kupić, jak i zrobić samodzielnie. Na zdrowe włosy sprawdzi się:

  • jogurt,
  • jajko,
  • oliwa z oliwek,
  • sok z cytryny,
  • awokado,
  • miód,
  • mleko,
  • piwo,
  • pokrzywa (zarówno do picia, jak i stosowana jako wcierka).

Raz w tygodniu można wykonać domowy zabieg olejowania włosów.

Ponieważ przeziębienie włosów znacznie odbija się na ich kondycji, warto unikać suszarki, prostownicy, zbędnych zabiegów fryzjerskich oraz kosmetyków do stylizacji, które niszczą włosy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze