Trwa ładowanie...

Przełomowy lek trafił na listę refundacyjną. To ważna zmiana dla wielu pacjentów

 Anna Klimczyk
19.04.2024 19:24
1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych - wśród nich jest Dupilumab
1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych - wśród nich jest Dupilumab (Getty Images, archiwum prywatne)

W kwietniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, na której znalazł się Dupilumab. Ten lek biologiczny pomoże pacjentom cierpiącym na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa. - Jest to bez wątpienia przełom w leczeniu tej choroby - komentuje prof. Piotr Kuna.

spis treści

1. Niedostrzegana choroba

20 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa (PZZPzPN). Zapalenie zatok najczęściej ma podłoże alergiczne lub wirusowe. Jednak lekarze alarmują, że schorzenie może być także następstwem innych poważnych problemów. Szacuje się, że na przewlekłe zapalenie zatok cierpi około 15 proc. populacji.

- Ta choroba najczęściej jest konsekwencją dwóch rzeczy - albo nieleczonej lub nierozpoznanej alergii, albo źle leczonych infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie tego schorzenia jest przede wszystkim żmudne, czyli wymaga cierpliwości zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Zobacz film: "Przewlekłe zapalenie zatok. Naukowcy odkryli zaskakującą przyczynę"

- Najważniejszą rzeczą jest ustalenie przyczyny zapalenia zatok. Jeżeli przyczyną jest infekcja bakteryjna, to podstawą jest leczenie antybiotykami. Natomiast jeżeli przyczyną są alergeny, wirusy lub zanieczyszczenie środowiska to wówczas stosuje się leki przeciwzapalne w tym miejscowo działające steroidy - dodaje lekarz.

Ekspert wskazuje, że są dwie podgrupy kliniczne przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Jedna występuje z polipami nosa, a druga jest ich pozbawiona. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami, dolegliwości ze strony nosa i zatok są zwykle bardziej dokuczliwe.

- Polipy mogą mieć różną lokalizację i wtedy rozwija się przewlekłe zapalenie zatok z polipowatością. To już jest bardzo poważna choroba. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że jakość życia pacjentów, którzy na nią cierpią, jest znacznie gorsza od jakości życia pacjentów z chorobami serca kwalifikowanych do przeszczepu. Dlatego ta choroba powinna być wcześnie rozpoznawana i wcześnie leczona - tłumaczy prof. Piotr Kuna.

2. Częste nawroty

Główną metodą leczenia przewlekłego zapalenia zatok z polipowatością są zabiegi operacyjne. Niestety u 40 proc. pacjentów w ciągu 18 miesięcy dochodzi do nawrotu choroby.

- Problem w tym, że gdy te polipy się rozwiną, to u znacznej części chorych, błyskawicznie odrastają. Więc pacjenci wymagają kolejnych zabiegów operacyjnych, które są obarczone sporym ryzykiem powikłań. Chorzy tracą węch, smak, a jeżeli dojdzie do utrwalonej niedrożności nosa, to proszę sobie wyobrazić życie bez możliwości oddychania przez nos. To jest koszmar. U tych pacjentów często rozwija się depresja - wyjaśnia lekarz.

Kolejną metodą leczenia jest stosowanie sterydów miejscowo działających lub sterydów systemowych. Jednak te preparaty również powodują liczne skutki uboczne i objawy niepożądane.

- Po sterydach doustnych pacjenci często skarżą się na nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, osteoporozę, zaćmę, jaskrę i inne choroby, które w pewnym momencie stają się gorsze niż samo zapalenie zatok - mówi prof. Kuna.

3. Nowy lek nadzieją dla chorych

Ratunkiem dla takich pacjentów może być leczenie biologiczne, które jest stosowane z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i w niektórych krajach Europy. W Polsce z tej terapii korzystają już astmatycy i osoby z atopowym zapaleniem skóry. Teraz będzie mogła być stosowana również u pacjentów z polipami nosa, u których standardowe leczenie i zabiegi chirurgiczne nie przynosiły długofalowych efektów.

1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych - wśród nich jest Dupilumab, lek biologiczny dla pacjentów z najcięższą postacią przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa.

- Ten lek jest niezwykle skuteczny, wybitnie poprawia jakość życia tych pacjentów i zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań po leczeniu sterydami oraz chroni pacjentów przed ponownymi zabiegami operacyjnymi. Jest to bez wątpienia przełom w leczeniu tej choroby - podsumowuje prof. Kuna.

Leczenie biologiczne to jedna z najnowocześniejszych metod farmakoterapii stosowanych na świecie. Leki biologiczne w swoim składzie zawierają substancje czynne pochodzenia biologicznego, np. hormony czy przeciwciała monoklonalne. Zostały wytworzone za pomocą metod inżynierii genetycznej i mają na celu regulowanie i modyfikowanie procesu zapalnego toczącego się w organizmie. Wpływają one na reakcję i odpowiedź immunologiczną organizmu, sterując wytwarzanymi białkami, aktywując bądź osłabiając ich reakcję biologiczną. Leki te działają szybko i jest to również jeden z ich głównych atutów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze