Trwa ładowanie...

Przebarwienia skóry - zabiegi, rodzaje, przyczyny, domowe sposoby

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
07.05.2024 13:45
Przebarwienia skóry są powszechnym problemem dermatologicznym.
Przebarwienia skóry są powszechnym problemem dermatologicznym. (Adobe stock)

Przebarwienia skóry mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W wielu przypadkach są one powodem niskiej samooceny czy pewnego dyskomfotu, zwłaszcza gdy występują w widocznych miejscach (np. przebarwienia skóry twarzy). Jakie domowe sposoby mogą pomóc w redukcji przebarwień? Jakie zabiegi będą najskuteczniejsze na takie zmiany?

spis treści

1. Czym są przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry to nic innego jak miejscowe zaburzenia produkcji melanocytów, czyli komórek wytwarzających naturalny barwnik o nazwie melanina. W części przypadków przebarwienia skórne to zmiany wrodzone, w innych – nabyte, wywoływane głównie przez szkodliwe dla skóry promieniowanie słoneczne.

Odbarwienia skóry pojawiają się z kolei na skutek braku melaniny. Zaobserwować je można najczęściej u pacjentów z:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • albinizmem, czyli bielactwem wrodzonym,
  • bielactwem nabytym.

Za odbarwienia na skórze odpowiadać mogą także oparzenia, przeprowadzone zabiegi, urazy mechaniczne. Nieodpowiedni poziom barwnika to w wielu przypadkach również efekt stosowania określonych środków farmakologicznych.

2. Jakie są rodzaje przebarwień na skórze?

Najpopularniejsze rodzaje przebarwień na skórze to:

  • piegi – nieduże plamki w odcieniu brązowym, brunatnym lub pomarańczowym, które pojawiają się zazwyczaj na nosie, policzkach, ramionach, klatce piersiowej i barkach;
  • plamy soczewicowate (są podobne do ziaren soczewicy) – stanowią efekt nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Mogą być także skutkiem procesów starzenia się naskórka. Te licznie rozsiane na policzkach, plecach, klatce piersiowej, dłoniach, przedramionach zmiany mają odcień brązowy;
  • melasma (nazywana także ostudą) – pojawia się u osób między 20. a 40. rokiem życia. Charakteryzuje się nieregularnymi plamami o barwie od jasnego brązu do ciemnego brązu, czasem nawet czarnego, wyraźnie odgraniczonymi od reszty skóry. Głównym czynnikiem prowokującym melasmę jest ekspozycja na promieniowanie UV. Jej patogeneza jest skomplikowana i obejmuje zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i zmiany hormonalne, takie jak te związane z ciążą, menopauzą, zaburzeniami miesiączkowania czy stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych;
  • melanoza Riehla – zmiany typowe dla tej dolegliwości występują najczęściej na twarzy, szczególnie wokół oczu i na policzkach, a także w okolicach skrobiowych. Przebarwienia początkowo mają odcień niebieskofioletowy lub czerwony, natomiast z biegiem czasu stają się brunatne.
  • przebarwienia wrodzone – stanowią następstwo genetycznych mutacji w genach, które kodują białka biorące udział w melanogenezie,

3. Jakie są główne przyczyny powstawania przebarwień na skórze?

Za przebarwienia skóry odpowiedzialna jest melanina. To barwnik znajdujący się w skórze oraz w tęczówkach. Dzięki melaninie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Im więcej słońca, tym więcej melaniny, blokującej dostęp szkodliwych promieni do skóry – tak powstaje opalenizna oraz większość przebarwień na skórze. Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nieprawidłowym działaniem, nadmiarem lub brakiem melaniny w skórze.

Promieniowanie UV może powodować nadprodukcję melaniny, co prowadzi do powstawania plam barwnikowych, takich jak piegi, przebarwienia słoneczne czy plamy starcze. Przebarwienia pozapalne są następstwem chorób dermatologicznych np. trądziku młodzieńczego, liszajca, atopowego zapalenia skóry, kontaktowego zapalenia skóry, ospy wietrznej czy łuszczycy.

Przebarwienia hormonalne to zwykle konsekwencja stosowania doustnych pigułek antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej. Mogą pojawić się także wraz z menopauzą, ciążą czy zaburzeniami menstruacji. Zmiany barwinkowe na skórze mogą świadczyć także o niedoczynności nadnerczy lub nadczynności tarczycy.

4. Jakie domowe sposoby mogą pomóc w redukcji przebarwień?

Osoby, które mają przebarwienia na skórze, powinny regularnie stosować krem przeciwsłoneczny. Najlepszym wyborem będą kremy z filtrem SPF 30 lub SPF 50. Ten ostatni blokuje nawet 98 proc. promieniowania, które przenika do naskórka i skóry właściwej. Dodatkowo osoby ze skórą skłonną do przebarwień powinny unikać produktów fotouczulających.

Kremy na przebarwienia skóry to kosmetyki, które ujednolicają koloryt cery, wykazują działanie rozjaśniające i pobudzają odbudowę naskórka. Zawarte w takich produktach substancje aktywne powinny redukować melanogenezę, czyli proces powstawania barwnika skóry.

Dla posiadaczy cery z przebarwieniami dobrym wyborem będą kremy z dodatkiem kwasów owocowych, ekstraktu z hibiskusa, morwy białej. Zbawienne działanie ma także wyciąg z borówki niedźwiedziej. W jego składzie znaleźć można arbutynę, która działa silnie wybielająco.

Krem z retinolem pomoże pozbyć się martwych komórek naskórka. Warto go stosować, gdy chcemy pobudzić procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry. Osoby stosujące krem czy serum z retinolem nie powinny zapominać jednak o zabezpieczaniu skóry kremem z wysokim filtrem.

Przebarwienia na skórze, zwłaszcza przebarwienia na twarzy można zredukować poprzez stosowanie odpowiedniego serum. Na jasnobrązowe plamki czy brunatne zmiany pomoże niewątpliwie serum z witaminą C. Wykazuje ono działanie rozjaśniające i antyoksydacyjne, doskonale rozświetla cerę i pomaga pozbyć się drobnych zmarszczek. Jeśli pielęgnacja okaże się nieskuteczna, warto udać się do dermatologa po skuteczny lek na przebarwienia skóry.

5. Jakie zabiegi kosmetyczne są najskuteczniejsze w walce z przebarwieniami?

Zabiegi kosmetyczne, które wykazują największą skuteczność w usuwaniu przebarwień to przede wszystkim:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze