Trwa ładowanie...

"TAK dla zdrowia rodziny" - ruszyła kampania Medycznej Racji Stanu i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

 Katarzyna Prus
29.09.2023 18:23
"Dane są zatrważające". Lekarze mówią, dlaczego Polacy umierają na raka
"Dane są zatrważające". Lekarze mówią, dlaczego Polacy umierają na raka (Getty Images)

Na edukację prozdrowtoną idzie za mało pieniędzy, a brak skutecznej promocji sprawia, że wielu Polaków lekceważy badania i zgłasza się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. - Na badania profilaktyczne w Polsce zgłasza się tylko 38 proc. społeczeństwa - alarmuje Grażyna Mierzejewska, ekspert Polskiej Unii Onkologii.

spis treści

1. Profilaktyka ratuje życie

Profilaktyka ratuje życie - nie jest to tylko puste hasło. To właśnie jej rola w walce m.in. z chorobami nowotworowymi była motywem przewodnim debaty, która 28 września rozpoczęła kampanię "TAK dla zdrowia rodziny" Medycznej Racji Stanu i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych pod patronatem WP abcZdrowie.

Chodzi o promowanie profilaktyki onkologicznej i uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają m.in. testy przesiewowe, szczepienia przeciwko wirusom onkogennym, a także zapobieganie otyłości, która jest czynnikiem ryzyka nowotworów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Patronat honorowy nad kampanią objęła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP, a w gronie ambasadorów znaleźli się tegoroczna Miss Polonia Ewa Jakubiec, aktorka Laura Breszka i skoczek narciarski Piotr Żyła.

- Profilaktykę onkologiczną powinniśmy praktykować świadomie razem z całą rodziną. Troszcz się o siebie, troszcz się o swoją rodzinę, badaj się systematycznie i szczep - zanaczyła Ewa Jakubiec podczas czwartkowej debaty, w której wzięli też udział m.in. lekarze, przedstawiciele organizacji pacjenckich, eksperci ochrony zdrowia i politycy.

Dlaczego to takie ważne?

- Profilaktyka onkologiczna wykonana na czas może uratować życie. Warto wykonać test w kierunku wirusa HCV. Co roku w Polsce umiera 3 tysiące osób na raka wątroby w wyniku zakażenia wirusem HCV. Choroba niewykryta na czas zagraża życiu, a wykrytą można całkowcie wyleczyć - podkreśliła Laura Breszka.

Aktorka zachęciła też do szczepień przeciwko wirusowi HPV, które chronią przed wieloma nowotworami i wyboru zdrowego trybu życia, który może zmniejszyć nawet o połowę ryzyko poważnego kryzysu zdrowotnego.

2. Kilka tysięcy zgonów mniej

2/3 Narodowej Strategii Onkologicznej opiera się o profilaktykę, ale w praktyce widać, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Przykładem jest kolonoskopia, która pomaga w wykrywaniu raka jelita grubego.

- W Polsce zgłaszalność na kolonoskopię przesiewową jest niska. Liderem jest Dania, które ma 66 proc. osób zgłaszających się na badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. W Polsce oznaczałoby to zaoszczędzenie 3-4 tysięcy zgonów z powodu raka jelita grubego rocznie. To mnóstwo Polaków, którzy niepotrzebnie umierają i niepotrzebnie wydawane są pieniądze na drogie terapie - zaznaczył prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

O tym jak bardzo kuleje profilaktyka w Polsce świadczy też raport niemieckiego stowarzyszenia lekarzy. Jego autorzy przeanalizowali zgłaszalność na badania profilaktyczne w 16 krajach Europy.

- Dla nas te dane są zatrważające. W Wielkiej Brytanii na badania profilaktyczne zgłasza się 70 proc. społeczeństwa, a w Polsce 38 proc. - zaalarmowała Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu i Polskiej Unii Onkologii.

3. Otyłość to pierwszy krok do raka

W kontekście profilaktyki onkologicznej nie można też pominąć rosnącego dramatycznie problemu otyłości. Mamy najszybciej tyjące dzieci w Europie i nawet 13-letnie dzieci, którzy walczą z nadciśnieniem.

- Otyłość to droga do 200 różnych chorób, m.in. naciśnienia, cukrzycy, niewydolności serca, choroby wieńcowej i całej gamy zaburzeń psychicznych. To także podłoże wielu nowotworów - zaznaczył prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Dlatego o roli zdrowego trybu życia powinno się rozmawiać już od dzieciństwa.

- Żeby nie być otyłym trzeba nabrać zdrowych nawyków, a nabywa się je w rodzinie - dodał lekarz.

4. Profilaktyka potrzebuje większych pieniędzy

Choć z informacji, które przekazała podczas debaty Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wynika, że nakłady na ochronę zdrowia rosną (teraz jest to ponad 170 mld zł, a w przyszłym roku ma być ponad 190 mld zł), na profilaktykę idzie nadal za mało środków.

- Na leczenie szpitalne przeznacza się ponad 50 proc. wszystkich wydatków, na leczenie ambulatoryjne 10 proc., a nakłady na edukację prozdrowotną wynoszą 1,5 proc. - wskazała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Jeśli chcemy dyskutować o lepszym zarządzaniu zdrowiem, te wydatki muszą być inaczej kalkulowane - dodała.

- Jeśli nie skupimy się na edukacji, prewencji i profilaktyce, nie będzie lepszych wyników leczenia. Jeśli nie wyedukujemy młodych ludzi od przedszkola, to nie będziemy mieć zdrowego społeczeństwa - dodał Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Tymczasem nadal brakuje skutecznych kampanii prozdrowotnych, które byłyby prowadzone latami, a nie co chwilę przerywane, bo doraźnie niewiele da się zmienić.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze