Trwa ładowanie...

Statystyki są alarmujące. Coraz częstsza przyczyna zgonów w Polsce

 Katarzyna Prus
22.01.2024 17:15
Polska w czołówce zgonów z nadmiaru alkoholu.
Polska w czołówce zgonów z nadmiaru alkoholu. (Getty Images)

Kobiety piją znacznie rzadziej, niż mężczyźni, ale statystyki i tak są alarmujące. Nadużywanie alkoholu staje się w Polsce coraz częstszą przyczyną zgonów.

spis treści

1. Polska w czołówce zgonów z powodu alkoholu

Choć profilaktyka w Polsce nadal kuleje, nie wszyscy ją lekceważą. Dotyczy to nie tylko badań profilaktycznych, ale też zdrowego stylu życia, który może uchronić przed poważnymi chorobami, w tym nowotworowymi.

Okazuje się jednak, że Polki częściej tego przestrzegają. Jak wynika z ostatniego raportu SDG opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny, to przede wszystkim kobiety stronią od używek - piją mniej alkoholu, niż mężczyźni i rzadziej palą.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"
Polki piją alkohol rzadziej, niż Polacy
Polki piją alkohol rzadziej, niż Polacy (Getty Images)

W ostatniej dekadzie statystyczna Polka rocznie spożywała około 5-6 litrów czystego alkoholu, podczas gdy statystyczny Polak – ponad 18 litrów.

Zła wiadomość jest jednak taka, że nadużywanie alkoholu staje się w Polsce coraz częstszą przyczyną zgonów.

"Liczba takich przypadków notowanych rocznie wzrosła od początku dekady zarówno wśród kobiet (z 1 do 3 na 100 tys. kobiet), jak i mężczyzn (z 9 do 18 na 100 tys. mężczyzn). Te wyniki plasują Polskę wśród pierwszej piątki krajów Wspólnoty Europejskiej z największą liczbą zgonów z powodu nadmiernego spożywania alkoholu" - zwracają uwagę autorzy raportu.

Zmniejszyła się natomiast liczba palaczy (tendencja obserwowana w całej Unii Europejskiej). W Polsce w 2020 roku palenie papierosów deklarowały dwie na dziesięć kobiet (i trzech na dziesięciu mężczyzn).

2. Kobiety stawiają na profilaktykę

W Polsce nasila się także problem nadwagi i otyłości. W ubiegłej dekadzie ok. 50 proc. dorosłych kobiet i ponad 60 proc. dorosłych mężczyzn miało nadwagę. W przypadku otyłości te wskaźniki są bardziej zbliżone - to problem poniżej 20 proc. kobiet i ok. 20 proc. mężczyzn.

Co jednak alarmujące, w grupie Polek zmagających się z nadwagą lub otyłością najszybciej rośnie odsetek młodych kobiet.

"Odsetek Polek z nadwagą w wieku od 15 do 24 lat zwiększył się z 13 do 17 proc. w okresie 2014–2019. Kobiet z nieprawidłową masą ciała przybywa w większości krajów wspólnoty, ale wyniki dla Polski są gorsze niż przeciętne dla UE" - podkreślają autorzy raportu.

Badania profilaktyczne to także raczej domena kobiet. Pozytywne tendencje dotyczyły m.in. kontrolowania pomiaru ciśnienia krwi oraz badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

"W 2019 r. wykonanie tych badań w ciągu ostatnich 12 miesięcy potwierdziła ponad połowa kobiet (pomiar ciśnienia krwi – 68 proc., cukru – 57 proc. i cholesterolu – 53 proc.); mężczyzn, którzy skontrolowali pomiar ciśnienia było 60 proc., a tych, którzy zbadali cukier i cholesterol – poniżej 50 proc." - czytamy w raporcie.

Nieco więcej kobiet (9 proc.) niż mężczyzn (8 proc.) przebadało się także w kierunku wykrywania raka jelita grubego, korzystając z kolonoskopii. Natomiast porównywalny był udział w szczepieniach przeciwko grypie Polek i Polaków (po 3 proc.).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze