Trwa ładowanie...

Pojawiają się nawet miesiąc przed zawałem. Znak, że serce nie daje rady

Avatar placeholder
09.07.2023 18:03
Jakie objawy może dawać zawał?
Jakie objawy może dawać zawał? (Getty images)

Analiza danych statystycznych pokazuje, że choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną dwukrotnie większej liczby zgonów niż nowotwory. Wśród najpoważniejszych problemów kardiologicznych znajduje się zawał serca. Ciekawym faktem jest to, że objawy związane z tym schorzeniem mogą pojawić się nawet miesiąc przed jego wystąpieniem.

spis treści

1. Objawy i przyczyny zawału

Zawał serca charakteryzuje się szeregiem typowych symptomów. Do najbardziej rozpoznawalnych zaliczamy ostry ból za mostkiem, kołatanie serca, utratę przytomności i omdlenie. Specjaliści od kardiologii zauważają, że sygnały ostrzegawcze często pojawiają się na miesiąc przed zawałem. Jednym z nich jest przewlekłe zmęczenie.

Zawał serca jest wynikiem zaburzenia prawidłowego przepływu krwi do serca lub jego całkowitego przerwania. W takiej sytuacji nasze ciało otrzymuje zbyt mało energii, co skutkuje częstym uczuciem wyczerpania.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Innym objawem, który może sygnalizować zbliżający się atak serca, jest zwiększona podatność organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne. Ma to miejsce, ponieważ układ immunologiczny jest zmuszony do walki z nadchodzącym zagrożeniem, co skutkuje jego osłabieniem.

Jak się okazuje, grypa może być również czynnikiem prowadzącym do zawału serca. Chorobę tę powodują wirusy, które zawierają cząsteczki podobne do blaszki miażdżycowej. Organizm wytwarza przeciwciała, aby zwalczyć wirusa, ale niestety mogą one połączyć się z cząstkami wirusa, co w efekcie może prowadzić do udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego.

Osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka zawału serca, często doświadczają zawrotów głowy. Jeśli serce nie funkcjonuje prawidłowo, dostarcza do mózgu mniej tlenu, co objawia się bólami i zawrotami głowy, nadmiernym wydzielaniem potu, uczuciem oszołomienia i zaburzoną koncentracją.

Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, następuje upośledzenie dystrybucji krwi i tlenu w organizmie. Zbyt niska ilość tlenu powoduje duszności, które często są objawem poprzedzającym zawał serca.

Przed wystąpieniem ostrych dolegliwości bólowych typowych dla zawału, możemy doświadczyć również pieczenia, nacisku lub trudnego do zdefiniowania dyskomfortu w klatce piersiowej. Im bliżej momentu ataku serca, tym objawy stają się bardziej uciążliwe i intensywne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze