Trwa ładowanie...

Pielęgniarka ostrzega przed cichym zabójcą. Subtelny objaw zauważysz na szyi

 Patrycja Pupiec
23.10.2023 13:06
Jakie objawy daje nadciśnienie?
Jakie objawy daje nadciśnienie? (Getty Images)

Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się 30 proc. Polaków. Niestety, wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Pielęgniarka wskazuje na jeden objaw, który może zwiastować ten zdrowotny problem. Łatwo go zauważyć.

spis treści

1. Chorzy nie są świadomi zagrożenia

Można żyć z nadciśnieniem tętniczym latami i nawet o tym nie wiedzieć. Schorzenie jest niezwykle podstępne i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia osoby, która się z nim zmaga.

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie połowa chorych nie ma pojęcia, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że nadciśnienie tętnicze ma jedna trzecia Polaków, czyli ponad 10 milionów osób.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. W skali Europy przodujemy w statystyce umieralności w wyniku tych schorzeń.

2. Subtelny sygnał nadciśnienia tętniczego

Pielęgniarka z Riverside Mathews Medical Center wskazała, że wysokie ciśnienie krwi to cichy zabójca, który może nie dawać żadnych objawów, lecz jeśli wiemy, czego szukać, można je rozpoznać.

Kristine Dutton podzieliła się subtelną oznaką nadciśnienia tętniczego, które można zauważyć na szyi. Ekspertka wyjaśniła, że jednym z nietypowych sygnałów jest uczucie pulsowania.

Nieleczone nadciśnienie jest niezwykle niebezpieczne. Zwiększa ryzyko m.in. zawału serca, udaru mózgu, choroby wieńcowej, demencji, choroby tętnic obwodowych, uszkodzenia wzroku czy niewydolności nerek.

3. Wysokie ciśnienie krwi może dawać wyraźne objawy

Osoby cierpiąca na bardzo wysokie ciśnienie krwi - według WHO zwykle to 180/120 mm Hg i wyższe - mogą odczuwać symptomy takie jak:

  • ból w klatce piersiowej,
  • silne bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • dezorientacja,
  • krwawienie z nosa,
  • nieregularne bicie serca,
  • szumy w uszach.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie udaj się do lekarza.

Najłatwiejszym i najlepszym sposobem na wykrycie wysokiego ciśnienia krwi jest jego regularne monitorowanie. Badania kontrolne są kluczowe i mogą uratować życie.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze