Trwa ładowanie...

Pięć najczęstszych pytań o dietę wegetariańską. Odpowiada dietetyk

Avatar placeholder
11.04.2023 11:41
Pięć najczęstszych pytań o dietę wegetariańską. Odpowiada dietetyk
Pięć najczęstszych pytań o dietę wegetariańską. Odpowiada dietetyk (Adobe Stock)

Polacy coraz chętniej ograniczają mięso. Niektórzy spożywają je tylko okazjonalnie, inni już na stałe wykluczyli z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Za tymi decyzjami kryją się różne pobudki - zarówno ekologiczne i etyczne, jak i zdrowotne. Co zrobić, aby dieta wegetariańska dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach? W jakich przypadkach konieczne jest wprowadzenie suplementacji? Te i inne pytania zadaliśmy dietetykowi z firmy cateringowej Maczfit.

Artykuł sponsorowany

Czym różni się wegetarianizm od weganizmu?

Wegetarianizm zakłada wykluczenie z jadłospisu mięsa - zwierząt, ryb i owoców morza. Weganizm jest najbardziej konserwatywną formą wegetarianizmu. Weganie nie spożywają żadnych produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że nie jedzą mięsa, mleka, nabiału, jaj, miodu i artykułów spożywczych z żelatyną.

Czy dieta wegetariańska jest niedoborowa?

Ryzyko niedoboru składników pokarmowych istnieje w każdej nieprawidłowo zbilansowanej diecie. Mięso i produkty odzwierzęce są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczu, a także witamin (głównie z grupy B) i składników mineralnych (takich jak żelazo czy wapń). Chcąc odpowiednio zbilansować jadłospis diety roślinnej, należy zadbać o wartościowe zamienniki. W przypadku diet wegetariańskich dobrym źródłem białka i wapnia są strączki i produkty na ich bazie (tofu, mleko roślinne), a także tradycyjne mleko i nabiał. Z kolei witaminy z grupy B czy składniki mineralne (takie jak żelazo) warto dostarczać za pomocą pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i zielonych warzyw liściastych. Nieco inaczej sprawa wygląda u wegan. Z racji tego, że eliminują oni z jadłospisu również produkty mleczne, duży nacisk należy położyć na białko roślinne i wapń z roślin strączkowych, orzechów, zbóż, a także warzyw.

Czy w diecie wegetariańskiej konieczna jest suplementacja?

Dobór suplementacji jest kwestią indywidualną i zawsze powinien być poprzedzony konsultacją lekarską lub dietetyczną. Osoby na dietach roślinnych najczęściej suplementują witaminę D3 (suplementacja tą witaminą polecana jest wszystkim mieszkańcom naszej szerokości geograficznej - szczególnie w okresie jesienno-zimowym), a także witaminę B12 (ze względu na to, że naturalnie występuje ona jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego).

Z jakich produktów komponować jadłospis diety wegetariańskiej?

Jadłospis diety wegetariańskiej można skomponować z tanich, powszechnie dostępnych produktów. Jego trzonem powinny być warzywa i owoce (najlepiej gatunki sezonowe). W klasycznej diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć również pełnoziarnistych produktów zbożowych, mleka i nabiału, roślin strączkowych, orzechów, pestek i olejów roślinnych. Dietę roślinną można uzupełnić także o grzyby, algi i wodorosty.

“W dietach wegetariańskich to często niedoceniane nasiona roślin strączkowych powinny być główną gwiazdą i zastępować mięso oraz produkty będące źródłem białka. Tanie i łatwo dostępne strączki są cenne jednak nie tylko ze względu na białko, ale również szeroką gamę składników mineralnych i witamin. Dodatkowo dają nieograniczone pole do kombinacji w kuchni - mogą być po prostu bazą gulaszu na obiad, ale również pasztetem czy wykwintną pieczenią, pastą kanapkową, ciastem lub ciasteczkami czy nawet dodatkiem do białkowego smoothie!” mówi Małgorzata Brzezińska - dietetyk w Maczfit.

Czy warto postawić na dietę wegetariańską z cateringu dietetycznego?

Catering dietetyczny z dostawą pod wskazany adres to duże ułatwienie dla wszystkich zapracowanych i zabieganych. Dieta pudełkowa Maczfit uwzględnia dwa programy roślinne - dietę Vege (dla wegetarian) i Wegan (dla wegan). Układając jadłospisy do tych programów, zadbaliśmy o właściwą podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Poza tym dieta pudełkowa Maczfit dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze