Trwa ładowanie...

Pasożyty u dzieci – owsiki, lambile, glista ludzka, tasiemiec

Avatar placeholder
30.03.2021 18:55
Pasożyty sprawiają, że dziecko jest niespokojne, nerwowe i źle sypia
Pasożyty sprawiają, że dziecko jest niespokojne, nerwowe i źle sypia (123rf)

Dzieci są bardzo narażone na zakażenie pasożytami. Wystarczy zabawa w piaskownicy, brudne rączki wzięte do buzi czy zabawa ze zwierzętami. Rodzice bardzo często nie są świadomi, że ich dziecko ma pasożyta, ponieważ mogą nie występować żadne objawy. Do najczęstszych pasożytów należą: owsiki, lamblie, glista ludzka i tasiemiec.

spis treści

1. Owsiki u dzieci

Owsikami dziecko może zarazić się bardzo łatwo, ponieważ wystarczy, że jedno dziecko w przedszkolu będzie miało jaja owsika na rękach bądź ubraniach i twoje dziecko poprzez kontakt „ręka do ręki” może zarazić się owsikami. Z rąk jaja trafiają do jelit, gdzie wylęgają dorosłe owsiki.

Choroba daje o sobie znać po kilku tygodniach, kiedy przez odbyt wypełzają dorosłe samice, które zostawiają za sobą kilka tysięcy jajeczek. Posiadanie owsików to nieprzyjemny widok, ponieważ wokół odbytu krążą nitkowate robaki. Białe owsiki można dostrzec w stolcu dziecka lub delikatnie rozchylając w nocy pośladki dziecka.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na pasożyty"

Zarażone owsikami dziecko skarży się na brak apetytu, jest niespokojne, wierci się, źle sypia. Narzeka na bóle głowy i brzucha, a u dziewczynek czasem dochodzi do zapalenia sromu. Jeśli zaobserwujemy pasożyty u dziecka, niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, to leczeni będą wszyscy domownicy, ponieważ ryzyko zarażenia jest ogromne. Kuracja trwa od 1 do 3 dni i musi zostać powtórzona po 10 dniach. Samo podawanie leków jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze oczyścić dom z jaj owsika. Prać często pościel, piżamkę przelewać wrzątkiem, prać zasłony, firany (wszystko, gdzie mogły zagnieździć się jaja owsika). Kilka razy dziennie trzeba też podmywać dziecko, a jeśli ma już rany od drapania, smarować je kremem.

Dziecko jest bardzo podatne na zarażenia pasożytami
Dziecko jest bardzo podatne na zarażenia pasożytami

2. Lamblie

Lambile można złapać poprzez wkładanie brudnych rączek do buzi lub jedząc nieumyte warzywa i owoce. Razem z kałem wydalane są setki otorbionych pasożytów. Do głównych objawów zaliczamy bóle brzucha, biegunki, bardzo cuchnące stole, brak apetytu, gorączkę. Leczenie pasożytów jest poprzedzone badaniem kału i polega na przyjmowaniu leku od 1 do 10 dni. Leczeniu poddani zostają wszyscy członkowie rodziny.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

3. Glista ludzka u dzieci

Dziecko zaraża się glistą ludzką poprzez zjedzenie jaj wydalonych przez człowieka, psa lub kota. Ryzyko zarażenia jest większe, gdy dziecko bawi się w brudnych piaskownicach, je niemyte warzywa i owoce i rzadko myje rączki.

Połknięte jaja przechodzą z jelit do krwi. Wylęgają się larwy, które osiadają na narządach i dojrzewają, a następnie wracają do jelit, tam dojrzewają i produkują miliony jaj, które wydala się z kałem. Objawy posiadania glisty ludzkiej to wysypki alergiczne, kaszel, bóle brzucha, nudności, niespokojny sen, brak apetytu. Jeśli zauważymy takie objawy, możemy być prawie w 100 proc. pewni, że dziecko ma pasożyta. Konieczne jest zbadanie kału, a następnie 3-dniowe leczenie. Po dwóch tygodniach zaleca się powtórzenie badań.

Zobacz także:

4. Tasiemiec

Tasiemcem zarażamy się, jedząc surowe lub niedogotowane mięso, dlatego kupuj mięso tylko z przebadanych źródeł, zawsze dokładnie myj ręce i sparzaj deskę do krojenia, a tatara dziecku nie podawaj w ogóle. Głównymi objawami tasiemca jest chudnięcie, bóle brzucha, nudności oraz wydalane wraz z kałem białe prostokąciki. Jeśli pasożyt zostanie wykryty u dziecka, leczenie trwa krótko - zwykle wystarczające jest jednorazowe podanie leku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze