Trwa ładowanie...

Opioidy i alkohol to niebezpieczne połączenie

Avatar placeholder
18.05.2017 13:31
Opioidowe leki przeciwbólowe mają wiele skutków ubocznych
Opioidowe leki przeciwbólowe mają wiele skutków ubocznych (Shutterstock)

Według najnowszych badań picie alkoholu podczas przyjmowania silnych opioidowych środków przeciwbólowych może wywołać potencjalnie śmiertelne problemy z układem oddechowym, w szczególności u osób starszych.

Dr Albert Dahan, szef anestezjologii na Oddziale Badań nad Bólem w Centrum Medycznym Uniwersytetu Leiden w Holandii, zauważył, że coraz więcej pacjentów trafia na izby przyjęć po nieprawidłowym zastosowaniu lub przedawkowaniu legalnie przepisanych leków opioidowych, takich jak oksykodon, i po spożyciu alkoholu.

Dahan wyjaśnia, że takie połączenie może prowadzić do stanu, nazywanego depresją oddechową - w jego następstwie oddech ulega spłyceniu i staje się nieregularny. Jest to potencjalnie śmiertelne powikłanie wynikające ze stosowania opioidów. Naukowcy odkryli, że alkohol pogarsza już i tak szkodliwy wpływ środków przeciwbólowych na układ oddechowy.

W badaniu naukowcy oceniali, jak mieszanie leku opioidowego - oksykodonu - z alkoholem wpływa na młodszych (21-28 lat) i starszych ochotników (66-77 lat). Żaden z uczestników nie zażywał wcześniej takich leków przeciwbólowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"
Leki opioidowe w połączeniu mogą spowodować niewydolność oddechową
Leki opioidowe w połączeniu mogą spowodować niewydolność oddechową (Shutterstock)

Oksykodon jest składnikiem środków, które są powszechnie stosowane w leczeniu przewlekłego bólu. To skłoniło specjalistów do przyjrzenia się skutkom ubocznym zażywania tych leków. Udało im się ustalić, że zgony te często wiążą się z jednoczesnym stosowaniem innych substancji, takich jak alkohol.

Autorzy badania podkreślają, że zażywając tylko jedną tabletkę oksykodonu i łącząc ją z niewielką ilością alkoholu, sprawiamy, że zwiększa się ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.

Ponadto okazało się, że to starsi uczestnicy badania częściej doświadczali chwilowych problemów z oddychaniem niż młodsi.

Przeczytaj koniecznie

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Anesthesiology".

"Mamy nadzieję, że uda nam się zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem opioidów przepisywanych na receptę oraz podniesionego ryzyka jednoczesnego stosowania leków opioidowych i alkoholu, a także zwrócić uwagę na fakt, że osoby starsze są objęte jeszcze większym ryzykiem wystąpienia tego potencjalnie śmiertelnego skutku ubocznego" – powiedział Dahan w informacji prasowej.

W Polsce leki opioidowe nadal budzą kontrowersje. Są dostępne i na dodatek bardzo skuteczne, jednak wiele osób, w tym również lekarzy, obawia się uzależnienia. Starając się uśmierzyć ból znacznie chętniej sięgamy po nieopioidowe leki przeciwbólowe, jak np. paracetamol, które jednak mogą okazać się nieskuteczne w przypadku silnych dolegliwości.

Sytuacja jest zupełnie inna w Stanach Zjednoczonych, gdzie, według Narodowego Instytutu Narkomanii, ponad 2 miliony obywateli zażywa opioidowe leki przeciwbólowe. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje, że każdego dnia z powodu ich przedawkowania umiera ok. 78 osób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze