Trwa ładowanie...

Opalanie jąder to nowa metoda leczenia niepłodności? Eksperci rozwiewają wątpliwości

Avatar placeholder
21.04.2022 17:00
Opalanie jąder to nowa metoda leczenie niepłodności? Eksperci rozwiewają wątpliwości
Opalanie jąder to nowa metoda leczenie niepłodności? Eksperci rozwiewają wątpliwości (Getty Images)

Jeden z popularnych prezenterów programów stacji Fox News, Tucker Carlson, uważa, że opalanie jąder może zwiększyć poziom testosteronu i liczbę plemników. Jego kontrowersyjną wypowiedź skomentowali eksperci: "to bzdura". Według nich ta metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku.

spis treści

1. Eksperci ostro o kontrowersyjnej metodzie

Tucker Carlson jest gospodarzem programu "The End of Men", który emitowany jest na kanale Fox News. Podczas drugiego odcinka bieżącego sezonu pokazano zwiastun, w którym pojawił się nagi mężczyzna stojący na szczycie góry. Jego jądra zakrywa urządzenie emitujące czerwone światło. Carlson wraz z ekspertem mówią, że jest nowy sposób na poprawę płodności. Co więcej, według nich opalanie jąder może okazać się pomocne w podniesieniu testosteronu.

Do wypowiedzi prezentera odnieśli się eksperci w rozmowie dla brytyjskiego portalu "Daily Mail". Według nich jest to bzdura, która jest nie poparta żadnymi dowodami naukowymi.

Zobacz film: "Lekarze odradzali jej ślub. Nie posłuchała"

Dr Helen Bernie z Uniwersytetu Indiana, specjalizująca się w tematyce związanej z męską płodnością i zdrowiem seksualnym, wytłumaczyła, że pojawiły się teorie mówiące, że naświetlanie czerwonym światłem może podnosić poziom cząsteczek ATP tzw. uniwersalnych nośników energii. W przekonaniu biologów-amatorów naświetlanie komórek jąder w ten sposób oddziałuje korzystnie na poziom testosteronu. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdziłyby związek między działaniem światła a podniesieniem poziomu testosteronu.

2. Opalanie jąder negatywnie wpływa na produkcję testosteronu

W podobnym tonie wypowiedzieli się inni eksperci. Zdaniem dr Amin Herati, profesor urologii z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, czerwone światło nie jest na tyle silne i mocne, aby wpłynąć na kondycję jąder. Mogłoby mieć problemy z penetracją moszny. Jej zdaniem ta metoda może negatywnie odbić się na produkcji testosteronu, co przełoży się na liczbę i aktywność plemników. Wyjaśniła, że częstotliwości elektromagnetyczne mogą zaburzyć niektóre funkcje komórek.

Dr Seth Cohen, ekspert ds. Zdrowia seksualnego z NYU Langone Health ma takie samo zdanie na ten temat. Jak wyjaśnił, "opalanie jąder" jest w rzeczywistości opalaniem skóry. Ciepło potęguje jedynie problemy z płodnością, czyli uszkadza plemniki i znacznie obniża ich ruchliwość. Niewskazana jest również nadmierna ekspozycja na światło emitujące promienie UV, ponieważ może prowadzić do przewlekłych zmian skórnych o charakterze nowotworowym m.in. czerniaka.

Zobacz także: Niepłodność - charakterystyka, przyczyny niepłodności u mężczyzn i kobiet

3. "Ważne jest, aby słuchać lekarzy, a nie sugerować się reklamami"

Eksperci są zgodni, że testosteron i płodność barometrami męskiego zdrowia. W przypadku, gdy produkcja nasienia jest nieprawidłowa, należy udać się na konsultacje do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności.

- Bardzo ważne jest, aby słuchać lekarzy, a nie sugerować się reklamami i nie ufać osobowościom telewizyjnym, które próbują coś sprzedać - skwitowali specjaliści w rozmowie dla "Daily Mail".

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze