Trwa ładowanie...

Odkrył, że witamina może ratować mózg. Rezultat badań testuje na sobie

 Karolina Rozmus
12.10.2023 14:15
Profesor stosuje ją codziennie. Hamuje starzenie się mózgu
Profesor stosuje ją codziennie. Hamuje starzenie się mózgu (Getty Images / serwis X)

Prof. Adam Brickman z Uniwersytetu Columbia, który bada starzejący się mózg, ujawnił, że jeden suplement witaminowy ma ogromną wartość prozdrowotną. Tym samym neurobiolog obala mit pokutujący od dekad także w środowisku medycznym, że multiwitaminy są bezużyteczne.

spis treści

1. Odkrył "witaminę młodości"?

Neuropsycholog, który pracuje w Taub Institute for Research on Alzheimer's Disease and the Aging Brain and the Gertrude H. Sergievsky Center, wykorzystując neuroobrazowanie, próbuje zrozumieć istotę starzenia się mózgu.

Swoje zainteresowania skupia wokół demencji, zdolności poznawczych i próbie identyfikacji tych obszarów mózgu, które są najbardziej podatne na skutki upływającego czasu.

Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

Jest również głównym autorem badania, które dowodzi, że dla zdrowia mózgu kluczowa może okazać się tzw. multiwitamina, czyli kompleksowy zestaw witamin i minerałów. W kompleksie witaminowym mogą się znaleźć, w zależności od producenta, witaminy A, B, C, D i E, cynk, magnez, wapń, żelazo, fosfor i inne.

Prof. Brickman jest autorem dużego badania dotyczącego preparatu multiwitaminowego
Prof. Brickman jest autorem dużego badania dotyczącego preparatu multiwitaminowego (Twitter)

Prof. Brickman przyznaje, że nie stosował tego typu preparatów od dzieciństwa i przez całe życie był do nich sceptycznie nastawiony. Ale coraz liczniej pojawiające się badania, w tym także i te, które rozpoczął sześć lat temu, skłoniły go do zmiany zdania.

2. Zażywa codziennie, by spowolnić starzenie mózgu

Wyniki dużego badania, któremu przewodził prof. Brickman, ukazały się wiosną 2023 r. Dowiodło ono, że mężczyźni w wieku powyżej 60 lat i kobiety powyżej 65. roku życia, którzy codziennie przyjmowali multiwitaminę, osiągali lepsze wyniki w zakresie pamięci niż ci, którym podawano placebo. Co istotne, podobne wyniki dało badanie z roku 2022.

- Starzenie się poznawcze jest głównym problemem zdrowotnym osób starszych, a to badanie sugeruje, że może istnieć prosty i niedrogi sposób, aby pomóc osobom starszym spowolnić utratę pamięci – mówił prof. Brickman po publikacji wyników.

- Kiedy zaczynam dostrzegać tego rodzaju spójność w dobrze zaprojektowanych badaniach, z pewnością pomaga to mnie – największemu sceptykowi – przekonać się, że mamy do czynienia z czymś realnym – przyznaje neuropsycholog w rozmowie z Insiderem.

Dodaje, że dlatego też postanowił przetestować suplementację multiwitaminą na sobie. Zdradził, że po preparat sięgnął w dniu, w którym zaczął analizować wyniki swojego badania. Co ważne, jego wyniki są wiążące w grupie senioralnej – to oni powinni suplementować kompleks witaminowy. Zdaniem eksperta osoby w starszym wieku mogą mieć bowiem większy problem z pozyskiwaniem kluczowych mikroelementów z pożywienia.

Prof. Brickman ma jedną radę – by pamiętać, że suplementacja nie jest remedium na każdy problem zdrowotny.

- Żadna suplementacja nie powinna zastępować bardziej holistycznych sposobów dostarczania tych samych mikroelementów – ostrzega. - Chociaż multiwitaminy są ogólnie bezpieczne, ludzie powinni zawsze skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze