Trwa ładowanie...

Objawy syndromu sztokholmskiego. Sprawdź, czy dotyczy też ciebie (WIDEO)

Avatar placeholder
22.01.2019 15:04

Syndrom sztokholmski został po raz pierwszy opisany w 1973 roku. Jego nazwa pochodzi od wydarzeń, które rozegrały się w Sztokholmie. Dwóch mężczyzn napadło tam na bank i wzięło zakładników. Przez sześć dni przetrzymywali trzy kobiety i mężczyznę. Przy uwalnianiu zakładników policjanci zauważyli, że ci wcale nie chcą wychodzić na wolność.

Cechy, po których poznasz socjopatę
Cechy, po których poznasz socjopatę [5 zdjęć]

Na pierwszy rzut oka, taka osoba niczym nie różni się pozostałych. Zazwyczaj jest inteligentna, wygadana,

zobacz galerię

Podczas przesłuchań bronili napastników, a winą za całą sytuację obarczyli policję i rząd. Jedna z kobiet później zaręczyła się z oprawcą. Takie zachowanie - branie przez ofiarę w obronę agresora - psycholodzy nazywają syndromem sztokholmskim.

Syndrom ten nie odnosi się tylko do ofiar porwań, jeńców czy zakładników. Może rozwinąć się w relacjach partnerskich, rodzinnych czy nawet na linii szef-podwładny.

Zobacz wideo i dowiedz się więcej o objawach syndromu sztokholmskiego. Być może dotyczą one ciebie lub kogoś z twoich bliskich. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc kogoś z zewnątrz, np. psychologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze