Trwa ładowanie...

O czym świadczy gorzki posmak w ustach? Wyjaśniamy

 Ewa Rycerz
06.12.2018 13:12
Gorzki posmak w ustach może być objawem próchnicy
Gorzki posmak w ustach może być objawem próchnicy ((123rf) Gorzki posmak w ustach może być objawem próchnicy)

Nietypowy zapach z ust zazwyczaj wiążemy z zaburzeniami trawienia bądź refluksem żołądkowo-przełykowym. Czasem może być on wynikiem zjedzonego dania, ale nie zawsze. Okazuje się, że za gorzki posmak w ustach może odpowiadać wiele schorzeń.

Odczuwanie goryczy w ustach to bardzo nieprzyjemne uczucie. Samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale, o ile oczywiście nie wynika z charakterystyki potrawy, może sygnalizować zaburzenia w organizmie.

1. Gorzki posmak w ustach a choroby zębów

- Gorzki smak w ustach może wynikać ze stanu uzębienia i w pierwszym rzędzie należy przyjrzeć się w jakim stanie jest jama ustna i odpowiednio zadbać o jej higienę - podkreśla lek. med. Magdalena Mroczek.

Jeśli zgłosimy się z taką dolegliwością do lekarza stomatologa, jako przyczyny w pierwszej kolejności będzie on szukał stanu zapalnego dziąseł, obecności kamienia nazębnego, nieleczonej próchnicy. Gorzki posmak może być także efektem długotrwałego palenia papierosów i braku higieny jamy ustnej. Może też wynikać z chorób przyzębia, wtedy pojawia się zazwyczaj rano.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi w ciąży?"

Problem może rozwiązać stosowanie nici dentystycznej czy płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi.

2. Gorycz w ustach a dieta

Zbyt duże ilości rukoli, selera, niewłaściwe gotowanie czy grillowanie potraw. To wszystko może być przyczyną gorzkiego posmaku w ustach. Może do niego prowadzić również nadmierne picie mocnej i gorzkiej parzonej kawy.

3. Posmak w ustach jako wynik przyjmowania leków

Na odczuwanie gorzkiego posmaku w ustach narażeni są pacjenci chorzy na astmę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy chorobę Alzheimera.

Preparaty zawierają w sobie silne substancje czynne, które mogą wywoływać to nieprzyjemne uczucie. Mogą je powodować także niektóre antybiotyki, leki stosowane w chemioterapii czy w przebiegu przewlekłej obrturacyjnej choroby płuc.

4. Skutek zaburzeń w przewodzie pokarmowym

Odczuwasz gorzki posmak w jamie ustnej bezpośrednio po jedzeniu? Najprawdopodobniej ma to związek ze zgagą. - Treść z żołądka zarzucana jest wówczas do przełyku, co może prowadzić do powstania uszkodzeń przełyku i w konsekwencji nawet do występowania nowotworu - zaznacza lek. Magdalena Mroczek.

- Leczenie może być farmakologiczne np. poprzez przyjmowanie substancji zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego lub poprzez dietę. Ważne jest unikanie potrwaw smażonych, jedzenie małych posiłków o regularnych porach i unikanie ciasnych ubrań i pasków - wyjaśnia.

5 cichych znaków, świadczących o tym, że masz zespół nieszczelnego jelita
5 cichych znaków, świadczących o tym, że masz zespół nieszczelnego jelita [7 zdjęć]

Twoje jelita zbudowane są z komórek nabłonka, które bardzo ściśle do siebie przylegają, tworząc jego

zobacz galerię

Ale to nie wszystko. Gorzki smak w ustach może być wynikiem chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby typu B i C. Często objawem towarzyszącym jest wtedy swędząca skóra o nieprzyjemnym zapachu.

  • Kolejną przyczyną jest kamica żółciowa objawiająca sie bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, szczególnie często występującymi po spożyciu tłustego pokarmu - podkreśla ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze