Trwa ładowanie...

O czym świadczy długość palców? Wszystko zależy od jednego hormonu

 Karolina Rozmus
05.01.2022 11:20
O tym mówi długość palców
O tym mówi długość palców (Getty Images)

Długość palców wskazującego i serdecznego definiowana jest już w trakcie życia płodowego, a wszystko zależy od jednego męskiego hormonu. Mowa o testosteronie. Okazuje się, że naukowcy od dawna prowadzą szereg badań związanych z długością palców – niektóre odpowiadają na pytanie o wierność w związku, inne wskazują na skłonność określonych chorób.

spis treści

1. Długość palców a sukces zawodowy

Wysoki poziom testosteronu w życiu płodowym przekłada się na dłuższe palce serdeczne od wskazujących - średnio o 2 proc. U kobiet zazwyczaj jest odwrotnie – właśnie z powodu testosteronu, a raczej większej roli estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego.

Badacze z Cambridge na podstawie obserwacji palców i ich związku z testosteronem wysnuli wniosek, że długi palec serdeczny jest zapowiedzią sukcesu finansowego w życiu zawodowym. Właśnie ten detal charakteryzował najwybitniejszych finansistów z londyńskiego City. Niektórzy z nich zarobili na giełdzie nawet 4 miliony funtów!

Zobacz film: "Długość palców a orientacja seksualna"
Długość palców - serdecznego i wskazującego - ma związek z testosteronem
Długość palców - serdecznego i wskazującego - ma związek z testosteronem (Getty Images)

Tym tropem poszli psychologowie, którzy u mężczyzn z dłuższymi palcami serdecznymi odkryli wyjątkowe zdolności matematyczne i dobrą orientację przestrzenną.

To jednak nie wszystko – statystycznie ta grupa panów cieszy się większym powodzeniem wśród płci przeciwnej oraz płodzi więcej potomków.

2. Długość palców a skłonność do zdrady

Badania antropologiczne sugerują, że nasz przodek – neandertalczyk – płci męskiej był wyjątkowo rozwiązły. Jego palce serdeczne charakteryzowały się wyjątkową długością w odniesieniu do palców wskazujących. U gatunków naczelnych jest bowiem wyraźna zależność pomiędzy długością palców a skłonnością do poligamii.

Tym kierunkiem poszli psychologowie z uniwersytetu w Oxfordzie i uniwersytetu Northumbria. Przebadali 600 mężczyzn i kobiet w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych pod względem związku między długością palców i zachowaniem wierności wobec partnera. Wnioski? Ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy chcą pozostawać w długich związkach i tych, którzy nie stronią od zmiany partnerów.

W grupie badanych ci, którzy skłaniali się do zdrady, mieli nieznacznie dłuższe palce wskazujące.

3. Długość palców a długość przyrodzenia

Długa stopa, duże przyrodzenie? Czas obalić ten mit na rzecz badań naukowych. A te wskazują, że o rozmiarach męskości może mówić długość palców.

W "Asian Journal of Andrology" pojawił się zaskakujący wynik badań nad 144 ochotnikami płci męskiej w wieku powyżej 20. roku życia. Okazało się, że panowie, których palce serdeczne są dłuższe w porównaniu z palcami wskazującymi, mają też dłuższe penisy.

Z kolei koreańskie badanie sprzed kilku lat wykazało, że mężczyźni, których palec serdeczny prawej dłoni jest dłuższy, mają również większe jądra.

4. Długość palców a zdrowie

A co ze zdrowiem? Okazuje się, że wiele można wyczytać z długości palców.

Naukowcy odkryli, że młodzi sportowcy, u których palce serdeczne są dłuższe od wskazujących, mają lepsze wyniki w bieganiu. Powód? Większa wydajność płuc. Jak to możliwe, by płuc miały jakikolwiek związek z palcami?

Ekspozycja płodu na wysokie stężenie testosteronu przekłada się na szybszy rozwój płuc malucha, co z kolei ma duży wpływ na wydolność organizmu nawet w dorosłym życiu.

Co ciekawe, najlepsi z biegaczy mogą mieć palce serdeczne nawet o 1 cm dłuższe od palców wskazujących.

Panowie z długimi palcami serdecznymi to supermężczyźni? Nie do końca – mają swoje słabe strony, a jest nią większa zapadalność na raka prostaty. Ma to związek z ekspozycją na testosteron, którego wysokie stężenie jest czynnikiem rozwoju tego nowotworu.

Potwierdziło to badanie 1500 chorych na raka prostaty mężczyzn i 3000 zdrowych panów. Wyniki nie pozostawiały wątpliwości – krótszy palec serdeczny to mniejsze ryzyko wystąpienia raka.

Z kolei najnowsze badania wskazują na związek pomiędzy długością palców a COVID-19.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytet Swansea wykazało, że u mężczyzn z dłuższymi palcami serdecznym ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu infekcji spowodowanej SARS-CoV-2 jest niższe. Dlaczego? Testosteron może zwiększać liczbę receptorów ACE2 w płucach – białek, które umożliwiają wirusowi wniknięcie do organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Palce dobosza i znak Franka na uchu – mało znane objawy choroby serca
Palce dobosza i znak Franka na uchu – mało znane objawy choroby serca

Charakterystyczne objawy chorób serca to bóle w klatce piersiowej, duszności lub nieregularne tętno.

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze