Trwa ładowanie...

Nowoczesne leczenie dostępne dla pacjentów z cukrzycą typu 2

 Agnieszka Gotówka
09.09.2022 10:06
(Adobe Stock)

Wrześniowa lista leków refundowanych zakłada rozszerzenie refundacji flozyn – nowoczesnych leków, które wykazują bardzo wysoką skuteczność w leczeniu cukrzycy typu 2. Będą one dostępne dla większej grupy chorych. Co to dla nich oznacza?

Nowoczesne leki dla większej grupy chorych

Flozyny to nowoczesne leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, które nie bez powodu nazywane są "inteligentnymi lekami" przeciwcukrzycowymi. Nie tylko zwiększają wydalanie cukru z moczem i w ten sposób obniżają poziom glukozy we krwi, ale też chronią serce i nerki. Wspomagają ponadto utratę masy ciała, a ich zastosowanie opóźnia wdrożenie insulinoterapii (niekiedy pozwala nawet z niej zrezygnować).

Flozyny mogą być stosowane zarówno jako lek pierwszego rzutu, jak i jako dodatek do metforminy czy insuliny. Są to leki doustne, które pozwalają uniknąć zastrzyków czy ryzyka niewłaściwego dawkowania insuliny. Zmniejszają tym samym ryzyko hipo- i hipergkliemii.

Jeszcze do niedawna flozyny refundowane były wyłącznie pacjentom z cukrzycą typu 2 z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i tylko na środkowym etapie leczenia (przed włączeniem insuliny i z Hba1c 8 proc.), co nie pozwalało wykorzystać ich pełnego potencjału klinicznego.

"Zmiany na liście refundacyjnej bardzo nas cieszą. To milowy krok dla leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 w Polsce, który pozwoli na objęcie szerszej populacji chorych odpowiednią farmakoterapią na światowym poziomie. Zmiany, o które zabiegaliśmy od lat wspólnie ze środowiskiem medycznym, stały się realne. Dziękujemy za otwartość i konstruktywny dialog po stronie decydentów. Doceniamy fakt, że nasz głos jest słyszany i uwzględniany przy decyzjach istotnych dla pacjentów" – mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Dzięki zmianom wprowadzonym na listę refundacyjną dostęp do nowoczesnego leczenia cukrzycy będzie mieć większe grono pacjentów. Będą mogli otrzymać go chorzy przy poziomie HbA1c większym lub równym 7,5 proc..

Z tej decyzji cieszą się nie tylko pacjenci, ale i lekarze, którzy od dawna apelowali o potrzebie rozszerzenia listy refundacyjnej. Flozyny mają udowodnioną skuteczność, są bezpieczne i dobrze tolerowane. Są to leki rekomendowane w najnowszych wytycznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę typu 2, umów się na wizytę kontrolną u diabetologa i zapytaj o możliwość leczenia nowoczesnymi lekami. To niezwykle ważne, ponieważ odpowiednie leczenie na możliwie wczesnym etapie choroby pozwala nie tylko lepiej ją leczyć, ale też odsuwa w czasie jej powikłania, szczególnie niewydolność serca oraz nerek.

Cukrzyca atakuje po cichu

Temat nowoczesnego leczenia cukrzycy – jak mówią specjaliści – jest priorytetowy. Z roku na rok przybywa pacjentów, u których rozpoznawana jest ta choroba. Wielu wydaje się, że to dolegliwość błaha i niemająca wpływu na jakość życia. Nic bardziej mylnego!

Cukrzyca typu 2 jest jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej umieralności. To właśnie ta choroba wraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego miała największy udział w nadwyżkowych zgonach za 2020 rok.

W przebiegu cukrzycy typu 2 mocno obciążone są również nerki. Blisko co trzeci chory zmaga się z przewlekłą chorobą nerek, co drugi – ma równocześnie cukrzycę, chorobę sercowo-naczyniową lub oba te schorzenia.

Zwiększenie dostępności terapii nowoczesnymi lekami ma ogromne znaczenie dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest to bowiem choroba będąca powszechnym problemem zdrowotnym. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za epidemię XXI wieku. Jej leczenie generuje ogromne koszty i znacząco obniża jakość życia.

Korzyści nie tylko dla chorych

Rozszerzenie refundacji flozynami to zatem dobra informacja również z perspektywy farmakoekonomicznej. Im lepsza terapia cukrzycy, tym mniejsza liczba pacjentów z powikłaniami, których leczenie jest bardzo drogie. Jest to więc inwestycja, która przekłada się na rokowania pacjentów.

"Częstsze stosowanie tych leków zamiast tradycyjnych, np. pochodnych sulfonylomocznika, pozwala wyeliminować niedocukrzenia, jak również zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Flozyny działają w takim mechanizmie, że poprawiają sprawność i wydolność mięśnia sercowego, chronią też nerki, pomagają też zmniejszyć np. stopień stłuszczenia wątroby. Pacjenci, którzy biorą te leki, dużo rzadziej trafiają do szpitala z powodu nasilenia niewydolności serca. Wydanie teraz większych pieniędzy na refundację tych leków przełoży się na zmniejszenie kosztów w ochronie zdrowia w kilku obszarach, m.in. leczenia powikłań cukrzycy. Chory ma lepszą jakość życia i nie trzeba mu udzielać pomocy z powodu niedocukrzeń, rzadziej jest hospitalizowany" – mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stosowanie nowoczesnych leków pozwala zmniejszyć koszty leczenia powikłań cukrzycy, ale przede wszystkim wpływa na zdrowie i samopoczucie chorych. W połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia, m.in. poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, daje szansę cieszyć się długim życiem.

Zmiany na liście refundacyjnej są jednym z elementów strategii radzenia sobie z epidemią cukrzycy i powikłań związanych z tą chorobą. Otwierają dostęp do nowoczesnego leczenia wielu pacjentom. Są też szansą na zmniejszenie ryzyka wystąpienia innych chorób cywilizacyjnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze